Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hviezdy olympiády: Tvrdá príprava sa všetkým neoplatila

09.08.2012 (33/2012) Mnohí športovci na tridsiatych olympijských hrách zažiarili, mnohým to nevyšlo. Olympiáda, ktorú britská metropola hostí tretíkrát, však určite nesklamala.
Hviezdy olympiády: Tvrdá príprava sa všetkým neoplatila
7 fotografií v galérii
Hrdinovia športu sa štyri roky pripravovali, ale nie všetci uspeli.
Autor fotografie: Profimedia.sk

Absolútnu eufóriu zaznamenávajú domáci diváci a športoví fanúšikovia. Veľkej Británii sa práve na týchto „domácich“ olympijských hrách darí tak ako nikdy predtým. Presnejšie od roku 1908, keď získali 56 zlatých medailí a v celkovom hodnotení krajín obsadili prvé miesto, sa im potom už nikdy tak nedarilo. Pred šestnástimi rokmi získali v Atlante iba jednu zlatú medailu a v celkovom hodnotení obsadili 36. priečku. V čase našej redakčnej uzávierky mali na svojom konte už neuveriteľných 16 zlatých, 11 strieborných a 10 bronzových medailí a v celkovom poradí im patrilo tretie miesto za Čínou a USA. V čom je ich úspech?

Okamžite po získaní práva na usporiadanie 30. olympijských hier sa začalo tvrdo pracovať. Britskí športovci sa predstavili vo všetkých 26 súťažných olympijských disciplínach a do športu sa za posledné štyri roky investovalo štyristo miliónov eur. Na súťažných športoviskách to vidieť aj počuť. Len čo sa do nejakej súťaže zapojí Brit, štadión okamžite doslova zovrie. Skandovanie a povzbudzovanie nemá konca kraja a mnohí športovci z iných krajín s tým majú problémy. Zbytočne, veď si len spomeňme na povzbudzovanie čínskych fanúšikov spred štyroch rokov na olympiáde v Pekingu.

1364606:fullwidth:true:true:true

Usain Bolt sa teší najväčšiemu obdivu a pozornosti.

Naša trojskokanka Dana Velďáková svoj neúspech pripisovala aj tomu, že sa nemohla plne sústrediť na svoj výkon, lebo diváci doslova „šaleli“ nad výkonmi fenomenálneho bežca Usaina Bolta. Za hrdinu označili britské médiá každého športovca, ktorý získal pre Veľkú Britániu niektorú z medailí. Samozrejme, najväčšiemu obdivu sa teší miláčik domácich tenisových fanúšikov Andy Murray, ktorý v senzačnom súboji zdolal švajčiarskeho tenistu Rogera Federera spôsobom, aký málokedy vidieť. Murrayovi na zisk zlatej medaily stačilo iba 116 minút. Možno ho, podobne ako cyklistického fenoména Chrisa Hoya, neminie ani rytiersky titul.

Šou a slzy

Zostaňme ešte pri tenise. Bronzovú medailu získal Argentínčan Juan Martin del Potro, ktorý zdolal Srba Djokoviča. Po súboji bol Argentínčan „najšťastnejší človek na svete“ a jeho slzy nebolo možné „uhasiť“. Musel mu pomôcť lekár a narýchlo dať do poriadku jeho nervy. Smútok a slzy mala v očiach aj nemecká reprezentantka a členka osemveslice Nadja Drygallová. Tesne pred pretekmi sa dobrovoľne vzdala miesta v tíme a odišla domov. Dôvod? Nemecký olympijský výbor jej navrhol takéto riešenie, lebo sa objavili informácie, že jej priateľ je známym prívržencom fašistického radikálneho hnutia. Preto musela Nadja opustiť ešte vlani svoje miesto v polícii a teraz sa vzdala miesta aj v osemveslici.

Slzám šťastia sa neubránila americká džudistka Kayla Harrisonová, ktorá získala zlatú medailu v kategórii do 78 kilogramov. Bola taká rozrušená, že pre noviny The New York Times poodhalila smutnú stránku svojho detstva. Priznala, že od dvanástich rokov ju pravidelne sexuálne zneužíval jej tréner. Až ako šestnásťročná našla odvahu a so svojím problémom sa zdôverila priateľovi. Ten okamžite zavolal na políciu a bývalý tréner a zvrhlík sedí vo väzení, kde bude sedieť až do roku 2017.

1364603:fullwidth:true:true:true

Kayla Harrisonová prezradila svoju neradostnú minulosť.

Ak sme už pri džudistkách, nedá nám nespomenúť holandskú pretekárku Edith Boschovú. Tá si chcela pozrieť finále mužskej bežeckej stovky a sedela v hľadisku. Tesne pred štartom šprintérov sa postavil pred ňou na sedadle nejaký podnapitý muž a hodil na dráhu medzi bežcov fľašu. Edith okamžite využila svoju obratnosť a jedným hmatom zneškodnila útočníka a pritom ho ešte stihla vyfackať a odovzdať polícii. Na konto svojho „zásahu“ pre médiá povedala: „Škoda, že som nemohla vidieť beh Usaina Bolta, kvôli ktorému som sedela v hľadisku. Ten chlap ma nahneval a okamžite som konala. Medzitým však muži dobehli do cieľa.“

Rýchla Jamajka

Usain Bolt patrí k ojedinelým zjavom v najrýchlejšom atletickom behu. Potvrdil to aj na olympiáde, kde časom 9,63 sekundy vytvoril najlepší tohtoročný čas a olympijský rekord. Po Carlovi Lewisovi je len druhým bežcom, ktorému sa podarilo obhájiť zlatú medailu z predchádzajúcich OH. Jamajčan sa stal so ziskom piatich olympijských medailí najúspešnejším športovcom svojej malej krajiny. Pripojí sa k nemu aj najrýchlejšia bežkyňa Shelly-Ann Fraser-Pryceová, ktorá v tej iste disciplíne, ale medzi ženami, získala pre Jamajku zlatú olympijskú medailu. So svojím výkonom nebola napriek tomu spokojná a chcela dosiahnuť lepší čas. Výsledných 10,75 sekundy jej však stačilo na zisk najcennejšieho kovu.

Škandály

Prakticky každé olympijské hry sa nezaobídu bez nejakého škandálu. Hneď v prvé dni sa organizátorom podaril trapas, keď severokórejským hráčkam pustili „omylom“ juhokórejskú hymnu. Rýchlo sa to vyriešilo, ale nový „prúser“, ktorý vznikol v olympijskom boxerskom ringu, bude mať ešte asi dohru. Už pred samotnou olympiádou upozorňovali niektoré médiá na informáciu, že politickí predstavitelia Azerbajdžanu údajne zaplatili organizátorom boxerských súťaží osem miliónov dolárov za to, že „pomôžu“ tejto krajine získať minimálne dve zlaté medaily.

1364605:fullwidth:true:true:true

Andy Murray možno získa titul sir.

V zápase azerbajdžanského reprezentanta Abdulhamida s Japoncom Šimizom si turkménsky rozhodca pravdepodobne zabudol doma okuliare alebo priebeh zápasu jednoducho nechcel vidieť. Japonec poslal svojho súpera päťkrát na kolená a hroznými údermi doňho bil ako do tréningového vreca. Napriek tomu ho rozhodca ani raz neodpočítal a na záver duelu Azerbajdžanca vyhlásil za víťaza. Japonci sa okamžite odvolali, organizačný výbor OH vzápätí suspendoval rozhodcu, „ktorý je údajne už na ceste domov“. Celá vec zaujala aj britskú políciu, ktorá hneď začala preverovať podozrenia z úplatkárstva.

Vďaka za pomoc

Nemecko reprezentuje v športovej gymnastike pôvodom uzbecká a bývalá sovietska gymnastka Oksana Chuzovitinová. Do Nemecka sa dostala, keď chcela zabezpečiť liečbu leukémie pre svojho syna pred troma rokmi. Trénovala v Nemecku a časom prijala aj nemecké občianstvo. Napriek svo jim 37 rokom je stále vynikajúcou športovkyňou a určite najstaršou aktívnou gymnastkou. Na olympiáde síce nezískala žiadny cenný kov, ale za svoju odvahu a odhodlanie i výkony si zaslúžila obdiv. Podobne ako juhoafrický bežec Oscar Pistorius.

Ten je odmalička bez dolných končatín od kolien a namiesto nôh má špeciálne lyžiny. S nimi sa pokúšal bojovať aj v behu na 400 metrov, no, žiaľ, neuspel. Ale obdiv divákov si určite zaslúžil. Okrem športovcov sa do histórie týchto LOH zaradí aj mladá študentka Madhura Nagendrová. Jej úlohou bolo počas otváracieho ceremoniálu tancovať na ploche s tisíckami ďalších mladých ľudí. Všetko zvládla, ale keď na ľahkoatletický ovál vyšla indická výprava športovcov, doslova ako omámená sa pripojila k indickému vlajkonosičovi a absolvovala defilé spolu s nimi. Neskôr svoj čin oľutovala, vraj bola v takej eufórii, že si ani neuvedomila, že by to nemala urobiť.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×