Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Suveníry z trópov: Hrozia nám z otepľovania červy a parazity?

29.07.2012 (31/2012) „Na Slovensku je oproti trópom nuda,“ tvrdí MUDr. Alena Koščálová z bratislavskej Polikliniky cudzokrajných chorôb, ktorá je v Afrike ako doma.
Suveníry z trópov: Hrozia nám z otepľovania červy a parazity?
2 fotografie v galérii
Ak sa dáte zaočkovať a nebudete piť vodu z vodovodu, prinesiete si domov pekné spomienky.
Autor fotografie: shutterstock

Vie, o čom hovorí, pretože ako lekárka z organizácie Lekári bez hraníc prebrázdila čierny kontinent a Áziu, kde pomáhala tamojším pacientom. My sme sa s ňou rozprávali o tom, či by sa k nám mohli vplyvom globálneho otepľovania dostať vlasovce a iné nepríjemné tropické suveníry. „Nemyslím si, že by nám momentálne vplyvom otepľovania hrozil výskyt tropických chorôb, ale vždy, keď sa o týchto veciach píše, máme prílev pacientov, ktorí majú pocit, že majú parazity alebo nejakú tropickú chorobu,“ privítala nás.

Červík v oku

Dôvodom bol nedávny prípad slovenského dôchodcu, ktorému očná lekárka vybrala z oka desaťcentimetrového živého červíka, údajne by mohlo ísť o vlasovca očného známeho ako Loa-Loa. Pred časom svet obletela správa aj o Indovi Krishnamurthym (75), ktorý mal v oku až 13-centimetrového živého červíka. India však nie je Slovensko. „Za posledný mesiac som mala dvoch-troch pacientov, ktorí tvrdili, že majú pocit, že im niečo behá v oku. Spravili sme testy a nič sme nezistili. Vlasovce sa totiž vyskytujú najmä v tropických oblastiach, ale malú skupinu nazývanú dirofilárie nájdeme aj v stredomorských krajinách, ako sú Taliansko a Grécko, a ojedinelé prípady boli aj na Slovensku. Vlasovca očného prenášajú na človeka mušky, dirofilárie zasa komáre a červy sa v ľudskom tele vyvíjajú aj niekoľko rokov.

Existuje niekoľko druhov vlasovcov, známy je napríklad medinský červ, ktorý dorastie až do dĺžky jedného metra a z tela ho treba doslova vykrútiť na paličke. Iné vlasovce zasa upchávajú lymfatické uzliny a spôsobujú veľmi nepríjemné zhrubnutie kože a podkožia najmä dolných končatín nazývané aj elefantiáza. Tieto však Slovensku ani náhodou nehrozia, pretože tu nie sú vhodné podmienky. V Afrike sú však pomerne časté,“ zdôraznila MUDr. Alena Koščálová.

Malária z lietadla?

Obavy by sme mohli mať napríklad z chorôb, ako je malária, ale ani to nie je také jednoduché. Túto infekčnú chorobu, ktorej je niekoľko typov, spôsobujú jednobunkové parazity plazmódiá a prenášajú ju samičky komárov rodu Anopheles. Tieto komáre u nás nežijú, a aj keby sa k nám dostali, nemali by čo prenášať. Môžete mať prenášača, no keď nemáte zdroj, je vám na nič. „Z oblastí, kde sa malária vyskytuje, sa vplyvom otepľovania komár posunie maximálne do susedných krajín. Je to však iné, ako keby sa mal presunúť k nám na Slovensko.

To by sem musel niekto priviezť plnú škatuľu komárov a tisíc ľudí chorých na maláriu. Vtedy by sa vytvorili vhodné podmienky na šírenie choroby, pretože jediným zdrojom nákazy je človek. Komár sa napije jeho krvi, nakazí sa. Parazit v jeho tele dozreje, a keď po určitom čase poštípe ďalšieho človeka, nakazí ho chorobou,“ vysvetľuje. Prípadov malárie je na Slovensku veľmi málo, tak do desať ročne. Sú to však ľudia, ktorí si chorobu dovezú z trópov a mnohí z nich sú cudzinci. „Vplyvom cestovania sa môže stať, že sa nejaké komáre k nám dostanú, ale je to veľmi zriedkavé, pretože lietadlá sa dezinfikujú. Ročne sa v Európe vyskytne niekoľko letiskových malárií, takže oveľa väčšiu šancu máte, že v lietadle chytíte nádchu z klimatizácie.

563747:fullwidth:true:true:true

V exotických krajinách na ľudí číhajú rôzne prekvapenia. Príjemné, i tie menej lákavé.

Ak si k nám niekto prinesie maláriu, nemôže nikoho nakaziť, pretože u nás Anopheles nežije a naše druhy komárov chorobu neroznášajú. Každá tropická choroba má totiž svojho špecifického prenášača. Napríklad horúčku dengue prenáša komár z rodu Aedes, japonskú encefalitídu prenáša komár z rodu Culex, spavú chorobu mucha tse-tse... Napríklad Anophely majú ešte iks podtypov a to spôsobuje, že malária je v rôznych oblastiach iná,“ dodáva MUDr. Alena Koščálová.

Strašidelné parazity

„Chodieva k nám veľa bezradných ľudí, ktorí majú zdravotné ťažkosti. Prešli rôznymi doktormi, ale keďže im nič nenašli, zašli aj k nejakému alternatívnemu liečiteľovi. Ten po nich prešiel prútikom a povedal im, že majú v sebe parazita. Potom máme dosť veľký problém presvedčiť ich, že nijakého parazita v sebe nemajú, pretože výsledky ich vyšetrení sú negatívne. Ešte som sa nestretla s tým, že by sme u takýchto ľudí nejakého parazita našli. Nechcem to zovšeobecňovať, pretože u nás je dosť najmä detských parazitov, ako sú škrkavky a mrle,“ hovorí. Ako lekárka bez hraníc pôsobila v Kongu, Kamerune, Džibuti, Ugande, Mjanmarsku a v septembri sa chystá do Guiney a potom znova do Ugandy. Tam sú tieto pre nás horory úplne bežnými chorobami ako na Slovensku chrípka či zápal priedušiek.

„Pre mňa je najhoršou chorobou Burulský vred, spôsobuje ho typ mykobaktérie, ktorá produkuje toxín a má na svedomí veľmi škaredé postihnutia najmä dolných končatín neraz sa končiace amputáciami. Pacienti majú obrovské kožné vredy, choroba často zasahuje aj kosti. Priebeh je bolestivý, liečba zdĺhavá a často postihuje deti. V Afrike sú problémom aj ťažké úrazy, rany sa tam zle hoja. Mali sme napríklad pohryznutie krokodílom. V Kongu, kde je chronický konflikt, sú ťažké zranenia na dennom poriadku. K tomu je tam obrovské množstvo znásilnení, mali sme aj tristo prípadov mesačne,“ uvažuje MUDr. Alena Koščálová.

K nám by sa mohli dostať rôzne vírusy, ktoré v dnešnej dobe cestovania cestujú s ľuďmi – prenášajú sa veľmi rýchlo, najmä ak sú prenosné z človeka na človeka. Chrípky, SARS... „Choroby, ako je napríklad ebola, majú veľmi rýchly priebeh, takže pravdepodobnosť, žeby chorý s ebolou nasadol do lietadla, niekam sa dopravil a tam nakazil ďalších ľudí, je takmer nulová. Epidémie eboly sú lokalizované. Nakazí sa pár ľudí, od nich rodinní príslušníci a hlavne zdravotnícky personál. Ale vždy to zostane v úzkom geografickom pásme, takže to nepredstavuje hrozbu pandémie,“ podotýka. Na Slovensku je teda relatívny pokoj, ročne pár prípadov malárie, horúčky dengue, občas nejaké parazity, ale vždy ich ľudia prinesú z trópov. Záhadou však zostáva, odkiaľ sa spomínaný červ dostal do Slovákovho oka...

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×