Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Existuje spôsob, ako žiť v harmónii so svokrou?

28.07.2012 (30/2012) Žijem v domácnosti so svokrou, má 80 rokov a robí mi zo života peklo.
Existuje spôsob, ako žiť v harmónii so svokrou?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Neviem si s ňou rady, pletie sa mi ráno pod nohy, keď vyprevádzam dcérku a syna do školy. Každé ráno sa mi začína v strese a nepokoji, celý deň mám potom rozladený. Kontroluje, komanduje a nedbá na to, že sa mi to vôbec nepáči. Rázne som jej povedala, že si to neželám, a to je iba jeden problém, ktorý so svokrou mám. Najlepšie by bolo odsťahovať sa, ale finančná situácia je na zaplakanie. Ako si vytvoriť obranu? Existuje spôsob, ako by sa dalo žiť v harmónii?

Milan

Radí psychologička Mgr. Mária Andrášiová

Život dvoch generácií v jednej domácnosti je vždy náročný a vyžaduje množstvo kompromisov. A čím sú rodičia starší, tým viac nadhľadu, veľkorysosti a trpezlivosti treba zo strany detí. Osobnosť človeka v starobe sa pod vplyvom pribúdajúceho veku, telesných a duševných obmedzení, ochorení a v neposlednom rade i zmien v sociálnych rolách mení. Starí ľudia sa preto môžu cítiť nepotrební, na príťaž a zmieriť sa s tým nie je ľahké. Netuším, čo všetko je za „otravným“ správaním vašej svokry – či problematická povaha, ktorej črty sa vekom vystupňovali, alebo aj nenaplnené potreby v rodinnom spolužití, o ktorých nehovorí priamo.

Jej montovanie sa do vašich činností môže byť prejavom túžby byť viac súčasťou rodinného diania. Popremýšľajte, či by ste niektoré aktivity nemohli delegovať na ňu, aby sa mohla cítiť aspoň trošku užitočná. Skúste sa s ňou dohodnúť, čo by mohla v tomto smere robiť ona, a rešpektujte potom to, na čom sa dohodnete. Aj ocenenie robí zázraky. Viem, hľadáte u mňa pomoc pre seba, a nie pre svoju svokru. Ale pochopenie prežívania toho druhého a súvislostí, ktoré ho k jeho správaniu vedú, môže následne uľahčiť zvládnutie konfliktných situácií.

Svokru nezmeníte, ak však zmeníte svoj pohľad na problém a postoj k nemu, môžete výrazne znížiť napätie v rodine. Aj forma, akou svokre vaše požiadavky predostierate, ovplyvňuje, či a do akej miery je schopná ich vziať na vedomie a rešpektovať. Pomôže tiež vhodné načasovanie rozhovoru a zváženie, s kým z rodiny komunikuje najlepšie. Samozrejme, ani maximálna snaha a dokonalá forma nemusia priniesť harmonické vzťahy v rodine. Odporúčam minimalistické očakávania – vtedy aj malé zlepšenie poteší.

Vnímaví však buďte aj k svojim vlastným potrebám. Slušne, jasne, opakovane a najmä dôsledne dávajte svokre najavo svoje hranice a potreby a žiadajte ich rešpektovanie. Je to tréning trpezlivosti, sebaovládania a asertivity, čo je niekedy psychicky veľmi vyčerpávajúce, ale nevzdávajte to. Nech vám trochu síl dodá fakt, že aj my raz budeme starí. To, ako nás naše deti vidia správať sa k rodičom, sa nám vráti v čase, keď sa raz budú starať o nás.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×