Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Cesta života a smrti: Na Afriku 21. storočia sa treba pripraviť

23.07.2012 (30/2012) Najvyššia hrdá hora Afriky Kilimandžáro vie, že vy tu dávno nebudete, ale ona bude stále pozerať z nebeských výšin na svoju Keňu.
Cesta života a smrti: Na Afriku 21. storočia sa treba pripraviť
9 fotografií v galérii
Ženy nás vítali spevom, vyparádené a ovešané množstvom pestrofarebných ozdôb.
Autor fotografie: Vladimír Grežo

Pristávame na dráhe nairobského letiska Jomo Kenyatta International Airport pomenovaného po prvom premiérovi a zakladateľovi kenského národa. Sedím v lietadle a netuším, že obraz Afriky vytvorený romantickými televíznymi príbehmi sa vôbec nepodobá na blížiacu sa skutočnosť rovníkovej Kene. Príroda je krajšia a úchvatnejšia, chudoba drsnejšia a extrémnejšia.

Kilimandžáro, safari a parky

Osobitosťou Kene sú národné parky, ktorých je vyše štyridsať. K najznámejším patria parky Masay Mara, Tsavo a Amboseli pod najvyšším vrchom Afriky Kilimandžárom. Najvyšší bod hory leží síce na území Tanzánie, ale výhľad naň je krajší z kenskej strany. Prvá noc v koloniálnom stane z celtoviny v Satao Elerai Campe s výhľadom na horu je niečo, čo vám vyrazí dych. Vstával som o štvrtej ráno, aby som si bol istý, že nezmeškám východ slnka a jeho dotyky na zasneženej čiapočke vrcholu 5 895 m vysokej hory. Slovo Safari je z arabského ‚safar‘, čo znamená cesta. V domácej swahilčine sa ním dnes označuje cestovanie. Safari boli pôvodne poľovačky bohatých.

K známym lovcom divokej zveri patrili králi, ale aj Ernest Hemingway. Safari je kúzelné, ale aj drsné divadlo. Nasadám do džípu trikrát denne, aby som so skupinou šiestich účastníkov pozoroval divoký svet len na metre vzdialený od auta. Nikdy pritom neviete, aký zážitok vás čaká a čo práve dnes uvidíte. Pri vstupe do Národného parku Tsavo nás pred bránou vítali Masajovia ponúkajúci suveníry a päťdesiat metrov za vchodom voľne sa potulujúci prvý slon. Naše nadšené pobehovanie a fotenie domáci sprievodcovia nestíhali zastaviť a ich anglické pokriky – „on nie je v zoo, on vás môže napadnúť“, sme nezodpovedne ignorovali.

1345900:fullwidth:true:true:true

Byť pár metrov od slonieho stáda je nezabudnuteľný zážitok.

Vstúpili sme do posledného slobodného raja divokej zveri a o chvíľu sme sa stali svedkami drsného divadla prírody. Pri ceste ležiace levice trhali na kusy uloveného pakoňa, ktorého družka sa na to z diaľky prizerala. Za levicami už pritom stoja v rade nastúpené šakaly, za nimi sa zvolávajú a približujú na obed desiatky supov a pomaly sa okúňajúce hyeny. Keď sme bývali vo štvrtom tábore v buši, dosiahlo dobrodružné ubytovanie dokonalosť. Dvere nemali kľúč, lebo nemali zámku. Naša chalupa bola vzdialená 300 metrov od bezpečnej oázy kempu. Štyrikrát som absolvoval dobrodružnú cestu za zvukov divočiny ako z filmu Lovec levov, a ani raz ma neodprevádzali naši strážcovia.

Zákony Afriky

O relatívnosti pocitu a slova bezpečie sme sa presvedčili v Národnom parku Tsavo West. Po 100 km jazdy národným parkom som si vykladal batožinu v Satao Campe uprostred divočiny na nocľah. Cestu nášmu džípu, tesne pred vchodom do kempu, skrížilo stádo slonov sebavedome smerujúce k napájadlu. Napájadlo s divokou zverou je od koloniálneho stanu z látky, kam si ukladám veci, vzdialené menej ako 50 metrov! Divoké zvieratá od stanov nedelí nič – okrem tabuľky „nevstupujte za túto čiaru“. Text v angličtine zjavne nie je odkaz pre zver, keďže cez kemp pokojne putujú opice, antilopy a nadránom veľká levica. Tíško prešla okolo stanov sledovaná piatimi domorodými strážcami nášho spánku sediacimi pred stanmi bez zbrane len s baterkou a meter dlhou, trochu smiešnou palicou v ruke.

1345898:fullwidth:true:true:true

Levica sa práve nažrala a spokojná odchádza pomedzi autá oddychovať.

Napriek tomu som sa nikde v Afrike necítil bezpečnejšie ako o polnoci pri ohni neďaleko vody, v ktorej sa striedali slony, byvoly, ale aj neviditeľne sa blížiace dravce – levy. Pokoj na posedenie pri ohni mi dodalo rozprávanie majiteľa Mika Kirkhofa o zákonoch džungle a správaní zveri. Nočnými strážcami nášho kempu sa stali v blízkosti ležiace a spiace antilopy, vtáky pokojne sediace na stromoch spolu s opicami. Všetci boli pripravení spraviť paniku a spustiť vresk, ak by sa priblížil gepard alebo levica na love.

Zjednávací obchod

Pri nákupoch v Afrike musíte zjednávať. Je to tradícia, ale aj nutnosť, keďže na výrobkoch a suveníroch cenu nenájdete. Tá prvá, ktorú sa dozviete po opýtaní, je často aj 12-násobok tej konečnej. Počúval som skúsenosti domácich – ako predstierať nezáujem či opakovane odchádzať. Môj prvý nákup bol napriek dobrej príprave sklamaním, nekúpil som nič. Možno sa vždy musíte naučiť niečo aj sami. Zistil som, že v návode chýba dôležitá časť – začal som s nimi hrať ich hru, prejavil som záujem, trochu úcty aj som odpovedal na otázky – čo sa ti páči, „my friend“? Až potom sa začal obchod a na konci aj dohoda. Ak si však myslíte, že môžete vyhrať, dopadnete ako ja. Chyba bola aj chcieť sa presvedčiť v ďalšom obchode, či bola moja predošlá kúpa výhodná.

Keď som na letisku dopĺňal posledné suveníry pred cestou domov, indický obchodník mi ich ponúkol o 200 percent lacnejšie, ako som ich kúpil ja! Ale čo – „hakuna matata“ Afrika – žiaden problém, za kúpu od Masajov a „Masaj mamy“ to aj tak stálo. Jediné miesto, kde nezjednáte ceny, je supermarket. Od toho nášho sa líši dvomi strážcami v uniforme, pomalšou pokladníčkou a tým, že za ňou na vás čaká druhá, ktorá vám nakúpený tovar balí priamo do tašiek. Nákup som si užil ako všetko, čo je prvýkrát. Kým cez pokladňu prešli ako prvé moje noviny, ostatný tovar sa zasekol na pulte. Mladá balička na mňa pozrela, odhadla šance na rýchlosť, oblizla ukazovák a pomaly otvorila moje nové voňavé noviny. S provokatívnym úsmevom sa oprela o pult a dala sa do labužníckeho čítania. Kým som stál a čakal, úspešne prelistovala všetky strany, po otočení poslednej na mňa pozrela s úsmevom a vložila ich spokojne do mojej nákupnej tašky.

1345897:fullwidth:true:true:true

Kúpeľňa v stane je štýlová, veľká a zariadená z miestnych materiálov.

Cesta života a smrti

Keď vchádzate na najznámejšiu cestu z Nairobi do Mambasy, ste v jej vlastnom svete. Postavili ju v polovici minulého storočia Angličania. Neprestáva pulzovať, či je nedeľa, alebo sviatok, v zúfalej snahe zabezpečiť zásobami z prístavu Mombasa na východnom pobreží 500 km vzdialené večne nenásytné hlavné mesto Nairobi. Jazdenie v Keni je samostatnou témou cesty, osobitosť mu dáva prevaha veľkých kamiónov a nákladných áut. Nesie vraj aj prvenstvo v množstve nehôd. Sebavedomie tu vodičom rozhodne nechýba. Drsná jazda na plný plyn, pri ktorej sa autá minú len o vlások, má svoje skryté pravidlá. V prípade potreby vodič na poslednú chvíľu mierne uberie a uhne na prašnú hrboľatú plochu súbežnú s cestou. Cestu dopĺňa život pri afrických odpočívadlách vybudovaných každých pár desiatok kilometrov.

Názov odpočívadlo je nezmyselný, ale ako ináč opísať desiatky malých plechových domčekov, malé predajne, bary, nocľahy s jednou posteľou a so stoličkou, ohryzené vraky áut, stovky ľudí sediacich pred obchodmi, stojacich na ceste s pomarančmi alebo ležiacich na jej okraji pod pokazeným kamiónom? Pri ústí rieky Galana leží na východnom pobreží Kene prístavné mesto Malindi. V 14. storočí súperilo so 120 km vzdialenou Mombasou o dominantné postavenie v oblasti. Svoju úlohu tu zohrala obchodná stanica, ktorá bola stálou zastávkou lodí plaviacich sa do Indie. Dnes je to turistické centrum s množstvom paliem ozdobne sa nakláňajúcich nad morom.

1345893:fullwidth:true:true:true

Nádherné rezorty na pobreží Indického oceánu lákajú turistov z celého sveta.

Každú fotografiu zlepší pohľad na staré tradičné bárky zakotvené na oceáne. Koralové útesy sú nárazovou zónou, ktorá chráni pláž pred žralokmi. Búrlivé more však aj tak naráža na pevninu a vystreľuje spenené vlny do päťmetrovej výšky. Za odlivu sa oceán zmení na mokrú pieskovú pláž. Tá denne mení hranice pevniny Kene a maľuje čiary a obrazy, ktoré si môžete vysvetliť, ako sa vám páči. Ako pozdrav na rozlúčku alebo pozvanie a prísľub na ďalšiu návštevu tejto zvláštnej a krásnej africkej krajiny.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×