Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Dvere k tragédiám? Pozor na staré turistické mapy!

14.07.2012 (29/2012) „Keď sa Steelovej nevydarí ľúbostný román, nič tragické sa nedeje. Pochybenie autora sprievodcu vysokohorským prostredím môže mať aj fatálne následky.“
Dvere k tragédiám? Pozor na staré turistické mapy!
6 fotografií v galérii
Autormi najnovšieho turistického sprievodcu po Vysokých Tatrách sú bratia Miloš (vľavo)...
Autor fotografie: ARCHÍV L. P.

Tvrdia to bratia Ladislav (42) a Miloš (38) Potoční.

Dobre vedia, čo vravia, pretože tri mesiace prežili na tatranských turistických chodníkoch, aby mohli vo svojom komplexnom turistickom sprievodcovi po najmenších veľhorách sveta precízne opísať päťdesiat najvyhľadávanejších turistických trás.

Svetová špička z Harmanca

„Prvého turistického sprievodcu sme vydali pred jedenástimi rokmi, lenže odvtedy sa Vysoké Tatry dosť zmenili, čo sa, samozrejme, odzrkadlilo aj na smerovaní niektorých turistických trás. Napríklad po víchrici v novembri 2004 sa v mnohých lokalitách zmenila krajina na nepoznanie, kde sa kráčalo hustým a vysokým lesom, je teraz otvorené rúbanisko. Preto sme s mladším bratom usúdili, že je načase ponúknuť návštevníkom Vysokých Tatier aktuálne informácie a presné opisy 297 kilometrov značených turistických chodníkov,“ hovorí o motivácii zostaviť nový turistický bedeker učiteľ telesnej výchovy, občianskej náuky a geografie v Základnej škole vo Svite Ladislav Potočný.

1339127:gallery:true:true:true

Staré turistické mapy vás môžu dostať do veľkých problémov.

V porovnaní s ich prvým dielom nový sprievodca ponúka užitočné informácie o obťažnosti opísaných túr, ich presné výškové profily, odhad času, za ktorý priemerný turista trasu zvládne, i zaujímavosti, na ktoré počas túry natrafí. „Počas zbierania podkladov sme s bratom strávili na tatranských chodníkoch štvrť roka a veľmi často sme stretávali turistov, ktorí mali v rukách dvadsať, tridsať rokov staré turistické mapy. Netvrdím, že sa s nimi človek stratí, ale predsa len sa už mnoho trás zmenilo. Napríklad v starých mapách je vyznačené, že chodník smerujúci zo Ždiaru hore Monkovou dolinou na Široké a Kopské sedlo je jednosmerný. Nie je to pravda, chodník je už obojsmerný, teda dá sa ním na rozdiel od minulosti už aj zostupovať. Do roku 2010 to nebolo možné, z oboch sediel sa dalo najbližšie zostúpiť iba do Tatranskej Javoriny. Sklamanie môžu zažiť aj turisti, ktorí sa so starými mapami vyberú z Podbanského 16 kilometrov dlhou Tichou dolinou na hraničné Tomanovské sedlo. Lenže tento chodník je už zrušený. Preto sa treba pred túrou presvedčiť, či turistická mapa nie je stará zo tri desaťročia, lebo v takom prípade nemusí zodpovedať súčasnému stavu,“ varuje pred používaním neaktualizovaných turistických máp mladší z dvojice autorov Miloš Potočný.

1339126:gallery:true:true:true

Výškové profily túr spracúval Laco Potočný pomocou GPS

Laco zdôrazňuje, že turisti by mali dôverovať iba mapám a sprievodcom od renomovaných autorov a vydavateľstiev. Na Slovensku sú to mapy vydané Vojenským kartografickým ústavom v Harmanci, ktoré kvalitou svojho spracovania patria k svetovej špičke. „Neaktuálna alebo sfušovaná turistická mapa môže človeka dostať do veľmi nebezpečných situácií. Pri spracovaní trás v Belianskych Tatrách sme stretli poľský manželský pár s dvoma deťmi, ktorý sa chystal hore na vyše 2 100 metrov vysokú Ždiarsku vidlu. Stáli bezradne v dosť nebezpečnom teréne a hľadali chodník, ktorý by ich tam bezpečne priviedol. Darmo sme ich presviedčali, že z tohto miesta na Ždiarsku vidlu žiadny chodník nevedie. Neveriacky krútili hlavami presvedčení o svojej pravde. Z plecniaka vytiahli poľského turistického sprievodcu s mapou, na ktorej boli vyznačené až štyri chodníky smerujúce na vrchol Ždiarskej vidly. Keby sa teda vydali podľa tejto mapy, dostali by sa do veľmi nebezpečného terénu a ktovie, ako by sa ich túra napokon skončila.“

Príťažlivá magistrála

Aby dosiahli čo najvernejší opis päťdesiatich najvyhľadávanejších a najatraktívnejších turistických trás, mnohé absolvovali počas tvorby bedekra aj niekoľkokrát. Bratia sa zhodujú v tom, že najťažšie na celej tvorbe bolo tráviť pri opise trás deväť, desať hodín vo vysokohorskom teréne a po návrate domov namiesto odpočinku sadnúť si za počítač a do neskorej noci spracúvať údaje. „Ak sme si v niečom neboli na sto percent istí, ráno sme zbalili plecniaky, GPS a poďho na včerajšiu trasu,“ hovorí Miloš Potočný.

1339128:gallery:true:true:true

Nenáročným turistom je určená túra po Mengusovskej doline k Popradskému plesu a Symbolickému cintorínu pod Ostrvou.

Začínajúcim a menej skúseným turistom odporúčajú dobrí znalci tatranského prostredia túry, na ktorých majú na trase alebo v cieli horskú chatu. Pre starších, pohodlnejších a rodičov s deťmi odporúčajú ľahkú túru zo Smokovca cez Hrebienok okolo Bilíkovej chaty k najstaršej tatranskej turistickej útulni – Rainerovej chate, ktorá je zároveň minimúzeom tatranských nosičov, a ďalej k Zamkovského chate. Tam aj naspäť je to aj s pivom či tatranským grogom asi štvorhodinová prechádzka. Zdatnejším turistom odporúčajú 72 kilometrov dlhú Tatranskú magistrálu začínajúcu sa na Podbanskom a končiacu sa v Ždiari rozdelenú do dvoch-troch dní s prespaním v horských chatách na trase. Atraktívna je najmä jej časť vedúca zo Štrbského cez Popradské pleso na Ostrvu, odkiaľ za pekného počasia máte ako na dlani tretinu tatranského oblúka. A potom ďalej cez Batizovskú dolinu, Sliezsky dom do Smokovca. Je to celodenná túra, ale ten pot a kilometre stoja za krásny výhľad na Popradskú kotlinu, Nízke Tatry a Kráľovu hoľu.

Môžu aj takí skúsení turisti, akými sú bratia Potoční, zažiť vo Vysokých Tatrách krušné chvíle? Môžu. „O život mi pri vysokohorskej turistike ešte nikdy nešlo, lebo na každú túru, aj tú nenáročnú, sa vyberám dobre pripravený. Ale aj tak sa občas pritrafí, že je zrazu po pohode. Počas prác na bedekri nás zastihla s bratom búrka, keď sme sa popod Gerlach vracali z Poľského hrebeňa. Trieskalo a svietilo to okolo nás ako pri silvestrovskom ohňostroji, keď sme dosť vystrašení dobehli bez ujmy do horského hotela Sliezsky dom, poriadne sa nám uľavilo. Takže ak mám v Tatrách z niečoho strach, tak sú to nevyspytateľné blesky,“ priznáva starší z bratov.

Tatry bez bariér

Na autorskej dvojici je sympatické, že vo svojom sprievodcovi Vysokými Tatrami nezabudli ani na hendikepovaných ľudí. Ponúkajú im štyri trasy vhodné aj pre vozičkárov. „Odporúčame im túru po asfaltovej ceste k Popradskému plesu v Mengusovskej doline, vychádzku zo Starého Smokovca cez Hrebienok k Rainerovej chate, dvojkilometrovú túru Javorovou dolinou z Tatranskej Javoriny k horárni Pod Muráňom alebo prechádzku z Lysej Poľany po Bielovodskej doline. Pre vozičkárov so sprievodom sú vhodné aj prechádzky z Podbanského do Tichej alebo Kôprovej doliny,“ približuje Tatry bez bariér Miloš.

1339130:gallery:true:true:true

Javorová dolina v Belianskych Tatrách je vhodná na vychádzky aj pre turistov na invalidných vozíkoch.

Jeho starší brat považuje za najkrajšiu trasu pre zdatných turistov tú z Lysej Poľany cez Bielovodskú dolinu do sedla Prielom alebo na Poľský hrebeň. „Vyrazím ráno o siedmej a mám takmer stopercentnú istotu, že päť hodín nestretnem človeka. A to sa mi na iných tatranských chodníkoch nepritrafí.“

Hoci vo svojom sprievodcovi upozorňujú turistov aj na mnohé nebezpečenstvá číhajúce vo vysokohorskom prostredí, jednému, čoraz častejšiemu, sa akosi vyhli. Medveďom.

„Varujeme ľudí pred mnohými rizikovými faktormi, ale ako ich máme varovať pred medveďmi? S ich prítomnosťou v Tatrách treba jednoducho rátať. Ako sa pri stretnutí s medveďom správne zachovať, nevedia jednoznačne a zodpovedne poradiť ani dobrí znalci hôr, poľovníci či odborníci zo Správy TANAP-u. Nesprávna informácia by turistov mohla stáť i život a pod tragédiou by sme boli podpísaní aj my,“ vysvetľujú autori najnovšieho sprievodcu slovenskými veľhorami.


Tatranské naj...

Najvyšší vrchol Vysokých Tatier je Gerlachovský štít (2 655 m).

Najväčšie a najhlbšie pleso na našej strane Tatier je Veľké Hincovo pleso s rozlohou 20,08 ha a hĺbkou 5 m.

Najvyššie položené je Modré pleso (2 190 m nad morom) v Malej Studenej doline.

Najvyšší je Kmeťov vodopád (80 m) v Kôprovej doline. Najdlhší turistický značený chodník je Tatranská magistrála dlhá 72,5 km. Začína sa na Podbanskom a končí sa v Ždiari.

Najnavštevovanejšie miesto je okolie Štrbského plesa.

Najvyššie položená tatranská osada je Štrbské Pleso (1 355 m nad morom).

Najvyššie položená chata na Slovensku je Chata pod Rysmi (2 250 m nad morom).

Najstaršia turistická útulňa je Rainerova chata postavená v roku 1863 pri vodopádoch Studeného potoka.

Najviac lavín v zimnom období padne v Tichej doline.

Najvyššie položené turisticky prístupné sedlo je Sedielko (2 376 m nad morom).

Najznámejšia sprístupnená jaskyňa v oblasti Vysokých Tatier je Belianska jaskyňa (885 m).

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×