Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Krížom-krážom po Emirátoch: Dubaj

15.07.2012 Spojené arabské emiráty sú ekonomickým zázrakom. Tvorí ich sedem emirátov. Čo sa oplatí vidieť v Dubaji?

 

Dávno predtým, ako som sa tam osobne dostala, som mala pocit, že o druhom najväčšom emiráte, pôvodne rybárskej osade, už vedia všetci všetko. Vďaka spolupráci a zároveň súpereniu jednotlivých šejkov, sa do sveta každú chvíľu dostávali fotografie nových, rekordných objektov. Kto ešte nevidel, aspoň raz na obrázku, sedemhviezdičkový hotel Burj Al Arab, najvyššiu vežu sveta Burj Khalífa... či Palmový ostrov Palm Jumeirah?

Keď ma však prestal bolieť krk z obzerania sa po výškových budovách a započúvala som sa do výkladu našej fundovanej sprievodkyne Zuzky, pochopila som, že toho o Dubaji ešte veľa neviem.

Jumeirah

Domáci sa dodnes nezhodli na tom, čo slovo Dubaj znamená. Majú však tri verzie a komu sa ktorá páči, tej verí. V skratke: buď je to spojenie slov z jazyka farsí – dvaja bratia – ktoré má vyjadriť spojenie dvoch častí mesta Burj Dubaj a Deira; alebo je to zdrobnelina od slova daba podľa najväčšieho trhu a obchodníkov; alebo je názov emirátu odvodený od výrazu, ktorý pomenúva peniaze, pretože obyvatelia Dubaja boli vždy považovaní za bohatých.

1338691:fullwidth:true:true:true

Všadeprítomný opar nad Palm Jumeirah.

Osobne som sa priklonila k trojke, pretože ak je dnes vo svete niečo synonymom luxusu a bohatstva, tak je to rozhodne Dubaj. K nemu patrí ešte jedno slovíčko, ktoré nájdete v rôznych miestnych názvoch – jumeirah. Znamená opar, ktorý je v týchto končinách vďaka vysokým horúčavám a vlhkosti všadeprítomný. Podobný som videla už len v marockej Casablance.

Mokro na púšti

Cestou z Dubaja do Abu Zabí sme cielene zablúdili do Arabskej púšte, veľmi blízko hraníc so Saudskou Arábiou. Kvalitnú cestu najprv lemovali stovky paliem, ktoré sa postupne vytrácali, nasledovalo mestečko a potom sme sa už len štverali kamsi do piesku. Bože, to sa kam trepeme? Kládla som si v duchu otázku a keď som v diali zazrela hotel, ironicky som poznamenala: To kto zapichol kótu práve sem a nie o sto metrov ďalej? Veď tu nič nie je, kam sa pozriem, len piesočné duny a ako fatamorgána pár jazdcov na ťavách.

1338688:fullwidth:true:true:true

Hotel v púšti blízko hraníc so Saudskou Arábiou je čarovný.

Potom som však vkročila do hotela, kde pripomínala spoločenská časť berberský stan. Nádhera! Prešli sme do vnútorného „účka“; jednu stranu tvorila jedáleň, dve krídla apartmány s balkónikmi a štvrtú... nad tým úkazom, ktorý som zazrela v zapadajúcom slnku, som definitívne stratila reč. Tvorila ho vysoká stena s výrezom v tvare cifrovaného arabského okna. Pred ním sa hojdala voda v modrom bazéne, ktorá sa akoby na konci vylievala a za ňou bola už len púšť... Vždy som bola prehnane akčná, ale keď som toto uvidela, hodila som na seba okamžite plavky, aby som tento úžasný pocit ešte umocnila. Samozrejme, bazén mal svoj klasický koniec, bol to len očný architektonický klam. Keď ste sa však opreli o jeho stenu a ponorili až po uši do vody hľadiac do tajomnej tmavnúcej púšte, bolo to niečo, čo sa nedá opísať slovami.

Palm de Jumeirah

Osobne som sa v Dubaji najviac tešila na Palmový ostrov, teda Palm de Jumeirah. Musíte uznať, že na leteckých obrázkoch vyzerá veľmi chutne :). A hoci je z umelých ostrovov najmenší, je najkrajší a najznámejší. Je dlhý 11 kilometrov a široký 200 metrov. Na troch miestach má prieťahy, aby sa pri „listoch“ nezhromažďovala voda. To je síce pekné, ale Slováci, ktorí tu žijú, nám prezradili, že by tam nešli bývať ani zadarmo. Vraj, najmä vilky, tu dosť často vytápa. Viac o tom by nám mohli povedať Beckhamovci, Serena Williamsová, Elton John či Michael Schumacher, hrdí to majitelia nehnuteľností v tejto lokalite, ceny ktorých sa začínajú na štyroch miliónoch eur. Keď si uvedomím, že výstavba samotného ostrova stála tri a pol miliardy amerických dolárov, vďaka predaju a prenájmu nehnuteľností sa náklady museli vrátiť v priebehu desiatich minút :).

794770:fullwidth:true:true:true

Palmový ostrov je najmenší a najznámejší.
Jeho výstavba stála 3,5 miliardy dolárov.

1338690:fullwidth:true:true:true

Pohľad z hotela Atlantis na jeden zo sedemnástich listov palmy.

Sotva sme prešli most, takmer som si oči vyočila, aby som zistila, či mi okraje ostrovčekov nebudú pripomínať čínske ryžové polia... Nič. Buď to boli len reči, alebo sme prišli v čase sucha. Týmto sa ja naozaj trápiť nemusím; čím totiž idete po kmeni palmy ďalej, tým sú apartmány a vilky drahšie. Ani na apartmán, ktorý stojí od 500 000 eur vyššie, nemám. Použitý stavebný materiál by vytvoril dvojmetrový múr, ktorý by sme mohli trikrát omotať okolo zemegule. Napriek tomu sme cestou natrafili na obrovskú dieru na Palmovom ostrove, kde mal vyrásť ďalší hotel Donalda Trumpa. Vedľa cesty, teda kmeňa palmy, po ktorej sa práve vezieme v autobuse, mala prechádzať dráha cez recepciu hotela a byť spojnicou s letiskom, aby turisti nemuseli ani na sekundu vyliezť do tunajších horúčav. Kríza však zasiahla aj Trumpa, a preto tam dnes miesto hotela zatiaľ zíva len veľká diera.

223242:fullwidth:true:true:true

Interiér recepcie hotela Atlantis je zmes gréckej, rímskej
a egyptskej mytológie. Tesne pred otvorením ju postihol požiar.

K mega hotelu Atlantis, kam smerujeme na obed, poviem len pár čísiel, pretože je taký obrovský, že som z neho nemala žiaden dojem. Je to presná kópia hotela na Bahamách, interiér recepcie predstavuje zmes gréckej, rímskej a egyptskej mytológie. Už len to je dosť a keď si predstavím obrovské akvárium, už aj toto bohato stačí na všetky prestíže. Výnimočnosť tejto stavby sa tu však zďaleka nekončí. Postavili ho za štyri roky. Nájdete v ňom 1 373 izieb, 166 suít pre 2 800 klientov o ktorých sa stará 1 500 zamestnancov. Delí sa na západné a východné krídlo; východné má 22 poschodí, západné 19 a v strede medzi nimi je najväčší a najluxusnejší apartmán s rozlohou, a teraz sa držte – 924 metrov štvorcových! Predpokladám, že v ňom bývajú najmä kráľovské rodiny, u ktorých je tento hotel veľmi obľúbený. Keď si však tieto famílie zmyslia, že idú letovať, máte smolu. Hotel zavrú hoc´ by ste mali rezerváciu aj desať rokov dopredu. Dnu sa nedostanete. Pre úplnosť, 1 539 štandardných izieb má rozlohu 45/47 metrov štvorcových a všetky sú s výhľadom na more. Kráľovský apartmán stojí 42 300 dolárov za noc. V blízkosti najväčšieho aquaparku v emirátoch to ani nie je veľa, či? Nemiestnu iróniu zakončím serióznou informáciou – na to obrovské množstvo hostí varia všetky svetové kuchyne v enormných množstvách – fantasticky. Koniec-koncov, kvalitné jedlo je v celých emirátoch samozrejmosť.

Gucci, Armani, madam?

Známe dominanty Dubaja vidíte z každej strany; je úplne jedno, či idete autom po ceste, loďou po mori, alebo prvým (nadzemným) metrom na Arabskom polostrove. Preto ma oveľa viac zaujala krátka cesta vodným taxíkom – abra, cez Creek – prírodný prítok s morskou vodou, ktorý spája Deiru a Bur Dubai, ktoré sú tu bežným dopravným prostriedkom, do najväčšieho otvoreného soukhu (trhu) zlata. Obchod s ním je tu naozaj poctivý, „kriváckych“ obchodníkov sami vypudia zo svojich radov. Ak vám raz zlatník povie, že toto je 14-karátové zlato, tak na to môžete pokojne vypiť cyankáli. Ja som si však viac ako zlato všímala iné veci. Sprievodkyňa nám totiž povedala, že ak nás na ulici oslovia mladí muži s ponukou: Armani, Gucci, Chanel, madam! môžem si v krajine drahých originálov kúpiť „fejk“ za veľmi slušnú cenu. Má to však háčik – musím muža nasledovať domov, kde sa tento pokútny predaj uskutočňuje. Báť sa vraj netreba, či kúpim, či nekúpim, nič mi nehrozí. Samozrejme, toto smrdelo rizikom, a to je milujem. Hoci som nič v pláne kupovať nemala, tento spôsob predaja som musela vyskúšať.

1338684:fullwidth:true:true:true

V Dubaji sa nachádza najväčší otvorený sukh (trh) zlata na svete.
Tu som skúšala šťastie u predajcov v bytoch.

„Dolce&Gabanna?!“ nadviažem kontakt a odpájam sa od skupinky. Sa nebojíš, kričia za mnou baby. Bojím, nebojím, láka ma to. Mladík ide vpredu, ja dva kroky za ním. Zabočíme do jednej z bočných uličiek, vojdeme do vchodu a típek privolá výťah. Vezieme sa asi na druhé poschodie. Otvorí vchodové dvere a namiesto bytu nájdem predajňu s ďalšími dvoma predavačmi. Dvere zaklapnú a mne trochu zovrie žalúdok. Obzerám si kabelky a peňaženky „zvučných“ značiek a či chcem či nechcem, moje srdce zatúži po nádhernej bledomodrej „vuittonke“. Vraj sto euro. Zabudni. Naťahujeme sa asi pol hodinu, sme na 50 euro. Rada by som už odtiaľ vypadla, preto si vymyslím, že chcem ísť do bytu s topánkami. Nie je problém. Mladík berie kabelku a ide so mnou. Nič sa mi nepáči, ale v druhom obchode je veľa cudzincov, takmer tlačenica, a čo je hlavné, mladý muž z našej skupiny. Pomaly prcháme, nechcem nič, ale mladík s kabelkou ide stále za mnou. Nebudem to naťahovať, nakoniec sme si tľapli pri smetiakoch na 30 euro. Ja som bola nadšená, predavač nie.

Zmrzlina od hviezdy

Záver posledného dňa v Dubaji som, ako väčšina turistov, prežila na striedačku medzi najvyššou vežou sveta Burj Khalífou s hracou fontánou a vedľa stojacom, ako inak, najväčšom obchodnom dome na svete – Dubai Mall. Mali tam všetko, nachodila som sa ako kedysi cez dovolenku po Tatrách a o jedenástej večer som už vážne padala na nos.

1338713:fullwidth:true:true:true

Tento prsteň zo sukhu je najväčší na svete
a zapísaný v Guinessovej knihe rekordov.

„Madam,“ zastavili našu malú skupinku dve mladé slečny a z podnosu nám núkali ochutnávkové tégliky so zmrzlinou. Vďačne sme si vzali, pretože vďaka horúčavách sme už nevedeli, čo jesť a piť. Sprievodkyňa poznamenala: „To, čo práve jete, je zmrzlina od Katy Perry. Je to jej predajňa, osobne ju otvárala. A tak som na záver dňa skonštatovala, že stretnúť celebritu tu naozaj nie je problém. I keď v trošku zmrazenom stave :).

Nabudúce: Šardža, Fudžajra, Ras-al-chajma, Adžmán

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×