Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Bludný kruh: Dokedy budú jaskyniari bojovať o vchod do jaskyne

06.07.2012 (28/2012) Urobili už veľa, s tým podstatným však stále pohnúť nevedia. Neuveriteľných štrnásť rokov vedú jaskyniari papierovú vojnu s úradmi kvôli vstupu do jaskyne.
Bludný kruh: Dokedy budú jaskyniari bojovať o vchod do jaskyne
9 fotografií v galérii
Nekonečný príbeh, ako skrášliť a predovšetkým zefektívniť tento priestor, trvá už 14...
Autor fotografie: Miloš Lacko, Život

Pomyselnú bránu do jednej z najkrajších európskych jaskýň tvorí starý štvorposchodový hotel, ktorý začalo už krátko po druhej svetovej vojne stavať Družstvo demänovských jaskýň. Po znárodnení skončilo vtedy reprezentatívne ubytovacie zariadenie pod správou Turistu, neskôr Interhotelov Ružomberok. Tento stav trval až do roku 1990, po reštitúcii sa budova dostala pod krídla Správy slovenských jaskýň. Ďalších osem rokov hotel dožíval v prenájme bratislavskej spoločnosti, ktorá ho využívala na speleoterapiu. Objekt, do ktorého za celé roky nikto neinvestoval, odvtedy pustne a doslova sa rozpadá pred očami. Už v roku 1998 pritom ministerstvo životného prostredia schválilo Správe slovenských jaskýň projekt na rekonštrukciu vstupu do jaskyne. Ten rátal so zbúraním hotela, na ktorého zák ladoch by malo vyrásť kultúrno- výchovné a kongresové centrum jaskyniarstva. Nikto vtedy netušil, aký neuveriteľný byrokratický kolotoč sa v ďalšom období rozkrúti. Zdôrazňujeme, že nasledujúce riadky sú len veľmi stručným „výcucom“ nekonečného príbehu a zároveň snahou podať ho čo najzrozumiteľnejšie.

Nešťastné pozemky

Zložité zháňanie dokumentov potrebných na podanie žiadosti o stavebné povolenie a následne grant z Európskej únie pribrzdil rok 2006. Časť podielnikov niek dajšieho Družstva demänovských jaskýň si vtedy uplatnila reštitúciu majetku v podobe pozemkov vo vstupnom areáli do jaskyne. Pozemkový úrad ich žiadosť o vrátenie majetku napokon zmietol zo stola ako neopodstatnenú, projekt sa však časovo výrazne posunul. Vlani prišla navyše ďalšia reštitúcia, ktorej už okresný pozemkový fond vyhovel. Jaskyniari sa odvolali na krajský pozemkový fond, ktorý rozhodnutie okresného opäť zrušil, to už však mali ľudia zapísané pozemky v liste vlastníctva... „Mohli sme sa buď súdiť a stratiť ďalšie roky, alebo sa s vlastníkmi dohodnúť na odkúpení. Zvolili sme druhú možnosť, teraz už ostáva len podpis dokumentov zo strany ministerstva životného prostredia. Po voľbách však došlo k personálnym zmenám, zasa sa čaká... No pokiaľ chceme žiadať o peniaze od Európskej únie, bez vyrovnania všetkých vlastníckych a majetkovoprávnych vzťahov to nejde. Podpisy dokumentov by už mali byť iba otázkou krátkeho času,“ nechce riaditeľ Správy slovenských jaskýň Jozef Hlaváč myslieť na to, že by mohol mať nekonečný príbeh ďalšie pokračovanie. Veľkosť nevyrovnaných pozemkov je pritom zanedbateľných 117 štvorcových metrov!

Do dvoch rokov?

Interiér budovy spustnutého hotela dnes pripomína miesto duchov. Stále funkčné sú iba vynovený vestibul na vstup do jaskyne a jedna miestnosť pre sprievodcov, ostatné priestory sú označené tabuľkami zákaz vstupu. Projekt moderného jaskyniarskeho centra je pritom už roky prepracovaný do najmenších detailov. „Ráta sa v ňom so zbúraním hotela až po murované prízemie. Jednu jeho časť využijeme pre zamestnancov, v druhej plánujeme vybudovať expozíciu o histórii jaskyniarstva v Demänovskej doline, informačné centrum NAPANT a malý bufet. Prvé poschodie bude slúžiť ako kongresové centrum pre študentov geológie, geografi e, ochrany prírody a zahraničné delegácie. Zároveň by sa tu mohli premietať fi lmy s jaskyniarskou tematikou pre bežných návštevníkov,“ približuje Jozef Hlaváč podobu vysnívaného centra. Pokiaľ sa dajú dokopy potrebné dokumenty a zoženú fi nancie, do dvoch rokov môže byť stavba s rozpočtom dva milióny eur na svete.

Nezaháľajú

Hoci hlavný krok ešte stále neurobili, čo sa týka skrášľovania našej turistickej pýchy, jaskyniari rozhodne nesedeli so založenými rukami. Zrekonštruovali prístupový chodník, prestavali bufet, toalety, zrušili zastaranú lanovku, pripravená je už aj malá budova, kde by našli sprievodcovia dočasné útočisko v prípade rúcania horského hotela. Inováciou prešla prehliadková trasa so zábradlím v samotnej jaskyni, samozrejmosťou je dokonalé zabezpečovacie zariadenie. Koncerty živých kapiel v kráľovstve kameňa a vody sú vraj zážitkom, na ktorý sa len tak nezabúda. Síce sa Demänovská jaskyňa slobody ešte len pripravuje na hlavnú fázu letnej sezóny, už počas našej návštevy sme v jej okolí zaznamenali poriadny džavot v podobe niekoľkých školských zájazdov. Ako na nevzhľadnú opachu pri vstupe reagujú ľudia? „Pýtajú sa, niektorí by sa tu v prípade možnosti dokonca radi ubytovali. Neuvedomujú si však, že hotel je mimo prístupovej cesty, nie je tu vyriešené stravovanie. V tejto podobe úplne stratil svoj význam,“ je presvedčený sprievodca a zástupca správcu jaskyne Martin Korček.

Biznis nad výchovou

Návštevnosť slovenských jaskýň za posledné obdobie pomerne výrazne klesla. Kým v roku 2008 prešlo útrobami dvanástich sprístupnených jaskýň Slovenska 700-tisíc turistov, vlani to bolo už len necelého pol milióna. Podobne vyzerá krivka aj v prípade Demänovskej jaskyne slobody (170-tisíc, resp. 100-tisíc). Podľa Jozefa Hlaváča má na tom najväčší podiel zavedenie eura, ktoré odradilo viacerých návštevníkov zo susedného Poľska, z Maďarska či Česka. „Odrážame sa takpovediac odo dna, na druhej strane je však nezmysel hovoriť iba o číslach. Žijeme v hlúpej dobe. Ľudia dnes za všetkým vidia biznis, a keď niečo nie je ziskové, hneď to treba zrušiť. Návštevnosť jaskýň je predovšetkým kultúrno- výchovná záležitosť, kde by sa na takéto veci nemalo hľadieť. Aj preto sa snažíme držať vstupné na prijateľnej úrovni,“ dodáva riaditeľ, podľa ktorého už veľa času na realizáciu projektu nezostáva. „Možnosť získať prostriedky z európskych fondov platí len do rokov 2015 až 2016, potom je koniec. Z vlastných prostriedkov nemáme najmenšiu šancu čokoľvek urobiť,“ upozorňuje.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×