Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pivo v kostole a stolička na plodnosť: Tu žil Robin Hood!

01.07.2012 (27/2012) Možno aj vás bavili filmy či seriály s legendou Anglicka a túžili ste navštíviť miesta, kde sa pohybovala. Pozrime sa do Sherwoodskeho lesa a Nottinghamu.
Pivo v kostole a stolička na plodnosť: Tu žil Robin Hood!
7 fotografií v galérii
V okolí Sherwoodskeho lesa a Nottinghamu narazíte na Robina Hooda na každom kroku.
Autor fotografie: Martina Sekulová

Prvá zastávka v okolí, ktoré kedysi ovládal tento zbojník, nemôže byť nič iné ako Sherwoodsky les v kraji Nottinghamshire v Anglicku. Jeho sláva žije hlavne v spojitosti s legendárnym zbojníkom. Toto zelené územie sa postupne zalesňovalo už od čias ľadovej doby. Dnes sa les zredukoval na 423 hektárov v blízkosti dediny Edwinstowe. Je pozostatkom loveckého revíru, ktorého meno pochádza zo slov shire woods (krajské lesy). V minulosti sa rozprestieral na niekoľkýchsusediacich grófstvach. Časť lesa s názvom Nottinghamshire County Council otvorili v roku 1969 verejnosti ako krajský park. V roku 2002 časť Sherwoodskeho lesa vyhlásili za chránenú oblasť, pretože obsahuje veľmi staré vzácne duby.

Tisícročný dub

Do Sherwoodu ročne pricestuje viac než pol milióna turistov z celého sveta. Ich počet vždy stúpne po odvysielaní filmu alebo seriálu s ich historickým hrdinom. Každé leto pre návštevníkov parku počas jedného týždňa dokonca pripravujú Festival Robina Hooda, kde sa doslova prenesú do stredovekej atmosféry a „stretnú sa“ s hlavnými postavami legendy o slávnom zbojníkovi. Pred vstupom do samotného lesa nájdu turisti vyhľadávané a veľmi navštevované Sherwoodske lesné umelecké a remeselnícke centrum a priamo v lese nájdete umelo vytvorenú dedinku s pár domčekmi, ktoré slúžia ako návštevnícke centrum, múzeum, reštaurácia či toalety.

Jedna z najväčších atrakcií Sherwoodskeho lesa je Major Oak – starobylý dub, ktorý bol podľa miestnych legiend hlavnou skrýšou Robina Hooda. Starý masívny obrí dub, ktorého vek odhadujú od 800 do 1 000 rokov, musí mať už od viktoriánskej éry podopreté konáre kovovou konštrukciou, aby sa nezlomil. V roku 1998 miestna spoločnosť vzala odrezky z duba Major Oak a začala pestovať klony tohto slávneho stromu s úmyslom poslať mladé stromčeky do veľkých miest celého sveta. V roku 2005 zaradili strom Major Oak v televíznom programe BBC medzi sedem prírodných divov. Dedina Edwinstowe vzdialená od Nottinghamu 90 míľ je vstupnou bránou do Sherwoodskeho lesa a zároveň domovom legendárneho Robina Hooda.

1325647:fullwidth:true:true:true

Socha Robina Hooda s Malým Johnom vo Visitor Centre v Sherwoodskom lese.

Dedina žije touto legendou, môžete v nej nájsť ulicu pomenovanú po slávnom zbojníkovi, krčmu s jeho menom a na námestí sochu Robina s Marion. V okolí Edwinstowe je niekoľko nádherných prírodných parkov,ktoré ponúkajú množstvo aktivít. Jeden z nich, Sherwood Pines Forest Park, ponúka skvelé cyklistické trasy a atrakciu Go Apes, staň sa opicou. Na vysokých boroviciach vybudovali náročnú spleť preliezačiek a adrenalínových hojdačiek, ktorých zdolanie si vyžaduje fyzickú zdatnosť, ale aj mimoriadnu odvahu.

Šerif vs. Hood

Nottinghamský hrad stojí na vrchu Castle Rock a je dominantou Nottinghamu. V stredoveku bol dôležitou kráľovskou pevnosťou a občasným kráľovským sídlom. Počas občianskej vojny v roku 1642 bola časť Nottinghamského hradu zruinovaná a po odsúdení Karola I. ho v roku 1649 skoro úplne zrovnali so zemou, aby zabránili jeho ďalšiemu využívaniu na vojenské účely. Zachovali sa niektoré jeho časti, ktoré poskytli obraz o pôvodnom vzhľade, aby mohol znovu vstať z popola. Neskôr ho zrekonštruovali a premenili na galériu a múzeum, ktoré sú v ňom dodnes. Počas niekoľkých storočí bol hrad jedným z najdôležitejších sídel pre anglických šľachticov a kráľov. Mal strategickú pozíciu pri rieke Trent a bol v blízkosti loveckých revírov. Mal aj svoj vlastný park s jeleňmi.

Legendy hovoria, že kým bol Richard I. Levie srdce na svojej tretej križiackej výprave koncom dvanásteho storočia, hrad bol opustený. A práve to mal využiť nottinghamský šerif, ktorý sa doň nasťahoval. Podľa historiek sa práve tam odohralo posledné zúčtovanie medzi Robinom Hoodom a šerifom. Vojvodské sídlo sa používa dodnes ako múzeum a galériaumenia. Nájdete v ňom expozície histórie a archeológie mesta a priľahlých oblastí, ako aj múzeum sherwoodskych lesníkov. Na Nottinghamskom hrade sa koná niekoľko každoročných podujatí ako Nottinghamský pivný festival či Festival Robina Hooda. V roku 2008 sa tu Angličania pokúsili o zápis do Guinnessovej knihy rekordov v najvyššom počte ľudí oblečených do kostýmu Robina Hooda.

Všade plno zelene

Samotné mesto Nottingham ponúka množstvo zelene, a tým aj možnosť príjemne stráviť popoludnie v dôsledne udržiavaných krásnych parkoch. Newstead Abbey je nádherné historické sídlo pôvodne augustiniánskeho opátstva pár míľ za mestom známe ako sídlo spisovateľa lorda Byrona, ktorý ho často spomína aj vo svojej tvorbe. Historická budova je vsadená do nádhernej scenérie parku. Opátstvo pokrýva vyše 300 akrov, ktoré zahŕňajú záhrady, parky, jazierka, rybníky a vodopády. Je otvorené od apríla do septembra a návštevníci môžu vidieť historický dom so stredovekými kláštornými chodbami, s nádhernou viktoriánskou izbou či súkromné apartmány lorda Byrona s jeho osobnými vecami.

1325648:fullwidth:true:true:true

Najstarší vyše tisícročný dub (The Major Oak) v Anglicku.

Dnes je NewsteadAbbey majetkom nottinghamskej radnice a je múzeom Byronových memorabílií. Je aj veľmi obľúbeným miestom na sobáše anglických zaľúbencov. Wollaton Hall je výnimočné alžbetínske sídlo v srdci Nottinghamu. Je obklopené nádherným parkom s rozlohou 500 akrov s voľne sa pohybujúcimi jeleňmi len 3 míle západne od centra Nottinghamu. V samotnom sídle sa nachádza niekoľko múzeí. Zaujímavé je, že sídlo Wollaton Hall bolo miestom nakrúcania pokračovania Batmana s názvom The Dark Knight Rises. V parku sa pohybovalo 150 až 200 členov filmového štábu vrátane hlavných predstaviteľov Christiana Balea, Anne Hathawayovej, Toma Hardyho a Michaela Caina.

„Tehotenská“ stolička

Byť v Nottinghame a nepozrieť sa do legendárnej krčmy Ye Olde Trip to Jerusalem priamo pod hradom, to je, akoby ste v tomto meste ani neboli. Je jedným z 20 najstarších pohostinstiev v Anglicku. Už keď sa priblížite k bielej budove, nápis na jej stene vás uvedie do obrazu, že je nepretržite otvorená od roku 1189. Lenže neexistuje dokumentácia, ktorá by tento dátum potvrdila. Budovu postavili na základoch starších konštrukcií, podľa odhadov môže mať niečo vyše 300 rokov. The Trip (výlet, cesta) – ako krčmu volajú miestni, sa nachádza na úpätí hradného kopca Castle Rock.

Podľa legendy meno krčmy pochádza z obdobia križiackych výprav 12. storočia do Svätej zeme. Hovorí sa, že rytieri, ktorí prijali výzvu Richarda I. Levie srdce, aby sa zúčastnili križiackych výprav, sa zastavovali v krčme na pivo na svojej ceste do Jeruzalema. Krčma je známa vďaka svojim podzemným jaskyniam vyhĺbeným do mäkkého pieskovca. Pod budovou je ich celá sieť. Pôvodne slúžili ako pivovar. Na prvom poschodí nájdete pod sklom uloženú Prekliatu galeónu. Údajne ju tam priniesol neznámy námorník.

1325642:fullwidth:true:true:true

Newstead Abbey je bývalým domovom básnika lorda Byrona.

Kým mladý čašník Edward čapoval anglické pivo, ktoré si tu sami vyrábajú, porozprával nám o galeóne. Vraj až traja ľudia, ktorí sa ju pokúsili očistiť, umreli záhadnou a neočakávanou smrťou. Z tohto dôvodu majitelia podniku zakázali galeónu utierať od prachu. Je uložená v sklenej nádobe, lebo keď bola voľne položená na bare, padali chumáče prachu návštevníkom priamo do piva. Hneď vedľa galeóny nájdu návštevníci ďalšiu raritu – „otehotňujúcu“ stoličku. O starobylej drevenej stoličke sa hovorí, že ak si žena na ňu sadne, výrazne zvýši svoje šance otehotnieť.

Pivko v kostole

Odporúčam aj ďalšiu zaujímavú krčmu na adrese 18 High Pavement Street. Existujú už kadejaké pohostinstvá, ale verili by ste, že sa dá posedieť pri pivku v chráme Božom? História pohostinstva je naozaj prekvapivá – kostol High Pavement Chapel postavili v roku 1690 a o 115 rokov ho prestavala kongregácia unitariánov. Táto cirkev bola vtedy veľmi populárna, preto museli kostol rozšíriť. Slúžil až do konca 70. rokov 20. storočia, dovtedy sa však unitariánska cirkev zmenšila len na 50 členov a náklady na udržiavanie už nezvládali.

Unitariáni preto predali budovu špekulatívnemu staviteľovi. Mestské zastupiteľstvo sa obávalo, že staviteľ by mohol získať nemalé finančné prostriedky predajom vzácnych farebných kostolných vitráží a z tohto dôvodu mesto kostol odkúpilo. V roku 1998 odkúpila budovu spoločnosť vlastniaca sieť anglických krčiem Pitcher and Piano. Po pár mesiacoch prác v hodnote dvoch miliónov libier otvorili unikátny podnik v nevšedných priestoroch.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×