Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Na vrchole Zeme: Na Havaji môžete zažiť tropickú lyžovačku

25.06.2012 (26/2012) Na najvyššej hore sveta stojí desiatka teleskopov. Táto informácia znie takmer neuveriteľne.
Na vrchole Zeme: Na Havaji môžete zažiť tropickú lyžovačku
10 fotografií v galérii
Pláže na Havajských ostrovoch – tropický raj.
Autor fotografie: Profimedia.sk

Pod pojmom najvyššia hora sveta si predsa každý okamžite predstaví Mount Everest, a kde by sa tam nejaké teleskopy nabrali?

Samozrejme, o Everest nejde. Ešte jedna hora má totiž oficiálny titul tej najvyššej. Je to havajská Mauna Kea, ktorá má titul najvyššej hory sveta pri meraní od úpätia. Hoci má tento vrch výšku „len“ 4 206 metrov nad morom, od svojho úpätia ležiaceho šesť kilometrov pod hladinou oceánu narastá na úctyhodných 10 203 metrov. A to už je výška, ktorá si titul naj určite zaslúži.

Iný Hawai’i

Mauna Kea do zaužívanej predstavy Havaja nezapadá. Klasické obrázky z tohto ostrovného štátu najčastejšie ukazujú palmy a pláže, surferov a tanečnice Hula. A predsa, na Big Islande, najväčšom havajskom ostrove, stoja dva gigantické vulkány Mauna Kea a Mauna Loa. A zatiaľ čo je Mauna Loa prostredníctvom bočného vulkánu Kilauea stále aktívna, Mauna Kea preukázala poslednú aktivitu zhruba pred 4 500 rokmi. Hoci to z geologického hľadiska nie je veľa, jej vrchol sa považuje za bezpečné miesto. Natoľko bezpečné, aby tu mohli stáť najväčšie svetové teleskopy.

1320777:gallery:true:true:true

Na vrchole Mauna Kea sa nachádza viac než desať teleskopov.

Prvý teleskop tu postavili už v roku 1969. Tento na dnešné pomery malý, len 0,6-metrový prístroj odštartoval obrovský celosvetový záujem o vrchol Mauna Kea a podnietil stavbu ďalších a ďalších teleskopov, z ktorých vždy tie najnovšie boli najväčšími na svete. Tento kopec však neobjavila ako vynikajúce miesto na pozorovanie hviezd až súčasná veda. Jeho vrchol využívali na pozorovanie oblohy už pradávni obyvatelia ostrova Hawai’i, ktorý neskôr prepožičal názov celému súostroviu a sám prijal anglické pomenovanie Big Island, teda Veľký ostrov.

Tropická lyžovačka

Starí Havajčania mali vrch Mauna Kea v posvätnej úcte. Okrem vynikajúcich podmienok na pozorovanie nočnej oblohy bol totiž bájnym sídlom bohyne snehu Poli’ahu. A tu prichádza ďalšia zvláštna informácia: ten Havaj, ktorý poznáme z fotografi í ako krajinu večného leta a pohody, má totiž v zime zasnežené štíty, na ktorých sa dá dokonca lyžovať či snoubordovať!

1320781:gallery:true:true:true

S klesajúcou výškou začína vegetácia po ceste z Mauna Kea postupne pribúdať.

Samozrejme, havajská lyžovačka nie je veľmi rozšírená. Už samotná prítomnosť snehu na Havajských ostrovoch je však dostatočným zážitkom pre návštevníkov tropického raja.

Cesta s prevýšením štyri kilometre

Aj v letných mesiacoch, keď tu nie je sneh, sa priemerné teploty na vrcholoch Mauna Kea a Mauna Loa pohybujú tesne nad nulou. Na vrch Mauna Kea sa pritom dá z pobrežia dostať rýchlo. Priamo na vrchol totiž vedie cesta pre autá. Jej stúpanie je však naozaj úctyhodné. Vo výške 2 800 metrov je prvá povinná zastávka v Návštevníckom centre Mauna Kea. Pri stúpaní do výšky nad štyritisíc metrov totiž hrozí akútna výšková choroba, preto je nevyhnutné nechať si v nižšej výške aspoň polhodinu na aklimatizáciu. Nie vždy to pomôže, a tak sa množstvo návštevníkov z vrcholu vracia so závratmi a s ukrutnými bolesťami hlavy. Na stúpanie z Návštevníckeho centra na vrchol už človek potrebuje auto s náhonom na všetky štyri kolesá, no aj značné vodičské zručnosti. Úzka nespevnená cesta plná zákrut dá poriadne zabrať, predovšetkým keď stretnete protiidúce vozidlo. No výstup na vrch za to určite stojí. Vo výške 4 200 metrov sa totiž pred vami zrazu objaví vrchol posiaty viacerými krátermi, na ktorých stoja gigantické teleskopy. Takmer nepretržitá inverzná oblačnosť zanechá mraky hlboko pod vami a vy sa tešíte z krásneho výhľadu na široké okolie. Pri dobrej viditeľnosti, ktorá je tu často, vidno dokonca aj vulkán Haleakala na vedľajšom ostrove Maui.

1320778:gallery:true:true:true

 Návštevnícke centrum je povinnou zastávkou každého turistu mieriaceho na vrchol.

Priateľskí astronómovia

Návštevníci môžu na vrchole nazrieť do 2,2-metrového teleskopu Havajskej univerzity a najväčšieho svetového teleskopu Keck 1 a Keck 2, ktorý tvorí sústavu dvoch desaťmetrových teleskopov. Ďalšie teleskopy slúžia výhradne na vedecké účely a pre verejnosť sú uzavreté – lenže po dohode s ich personálom sa dá dostať aj tam, a to niekedy aj na oveľa podrobnejšiu prehliadku než do tých, ktoré sú návštevníkom bežne prístupné. Vedci pracujúci na tejto hore v odlúčení od civilizácie totiž niekedy radi privítajú turistov ako príjemné rozptýlenie.

1320784:gallery:true:true:true

Zrkadiel sa návštevníci v žiadnom prípade nesmú dotýkať, ide o najcitlivejšiu časť teleskopu.

„Môžete ísť ďalej, ak ste z krajiny prevádzkujúcej náš teleskop,“ odpovedá na otázku o možnosti návštevy Jeff Ward, sympatický inžinier z teleskopu Canada-France-Hawaii. Keď popravde odpovedáme, že sme Slováci, nájde milé riešenie: „To je predsa kúsok od Francúzska, takže ste u nás vítaní,“ usmeje sa a v momente nás vedie na svoje pracovisko. Tento vedec má návštevníkov rád a bez okolkov im ochotne vysvetlí celé fungovanie teleskopu. Teleskop sa dá po vonkajšej strane celý obísť a nám sa tým naskytá výhľad na vrchol Mauna Kea z mierneho nadhľadu. Po chvíli sa drkotajúc od zimy vraciame dovnútra teleskopu a Jeff pokračuje v prehliadke. „Teraz ideme do miestnosti, kde sa nachádzajú samotné zrkadlá teleskopu. Sem máme zakázané návštevníkov brať, ale spravím výnimku,“ usmeje sa a my tušíme, že táto výnimka zrejme nie je prvá ani posledná, že tento vedec je na svoje pracovisko jednoducho hrdý a rád sa ním pochváli. „A chcete vidieť, ako si tu žijeme?“ pýta sa a pokračuje: „Tak tu máme oddychové miestnosti, v tejto skrini je zásoba potravín. Čo vám ponúknem?“ končí prehliadku celkom ľudsky, kamarátsky.

Na záver tejto príjemnej návštevy nám ešte dáva nástenné kalendáre a plagáty s fotografiami hviezd a logom svojho pracoviska. „Aby ste mali na náš teleskop pekné spomienky.“

Veda verzus tradície

Teleskop Canada-France- Hawaii, ktorý je Jeffovým pracoviskom, spustili do prevádzky v roku 1979. Svojimi 3,6 metra bol v tej dobe najväčším na svete, lenže už dávno ho veľkosťou predbehli novšie teleskopy – samozrejme, aj tie na vrchole Mauna Kea. V súčasnosti sa tu plánuje vybudovať ďalší gigantický, až tridsaťmetrový. Má byť zase najväčším teleskopom planéty, no proti jeho stavbe ostro protestujú pôvodné domorodé obyvateľstvo aj ochranári prírody. Pôvodní obyvatelia Hawai’ia, ktorí nesúhlasili s budovaním žiadnych zariadení na svojej posvätnej hore, poukazujú na zneucťovanie svojich tradícií. Tradične totiž mohli na horu vystúpiť len vysokopostavení obyvatelia ostrova, ktorí tu vykonávali obrady spojené s obetami, no v súčasnosti chodí na horu množstvo „neurodzených“ ľudí, čo môže bohyňu Poli’ahu ľahko uraziť.

Proti stavbe však protestujú aj ochranári. Mauna Kea je totiž domovom endemického chrobáka wekiu, ktorý sa vyskytuje len na tomto mieste a ktorého prirodzený životný priestor na hore sa každým novým teleskopom viac a viac narúša. Chrobák pritom žije iba na tomto jednom kopci, aj to len vo výške nad 3 700 metrov, čo prezrádza aj jeho názov. Ten totiž pochádza z havajčiny a celý znie Pu’u Wekiu, čo znamená „najvyšší kopec“ a „na vrchole kopca“ súčasne.

Jedinečné miesto

Zástancovia stavby teleskopu z radov astronómov však poukazujú na jedinečnosť miesta vzhľadom na možnosti skúmania oblohy. Tento vrchol je jedno z najlepších miest našej planéty na skúmanie nebeských telies. Výška, ktorá pod sebou zanecháva štyridsať percent atmosféry a deväťdesiat percent vodných pár, zabezpečuje priezračný vzduch a ničím nerušený výhľad. Malé osídlenie ostrova spôsobuje minimum rušivých svetiel pod horou, obrovská vzdialenosť od pevniny zase zaručuje nízke znečistenie ovzdušia. K tomu všetkému sa pridáva bonus v podobe až tristo bezoblačných nocí za rok a poloha blízko rovníka, ktorá predurčuje ideálny výhľad na celú severnú a veľkú časť južnej oblohy. Preto je pravdepodobné, že moderná veda nad tradíciami aj ochranármi opäť raz vyhrá a teleskopy sa tu budú budovať aj naďalej.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×