Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Tip na výlet: Z Malých Karpát môžete vidieť aj Alpy

25.05.2012 Ak sa chcete poriadne rozhliadnuť po okolí, alebo si iba urobiť príjemný výlet, vyberte sa na rozhľadňu na Veľkej Homoli.

Pozývame vás do Malých Karpát, do blízkosti Zochovej chaty, kde na kopci Veľká Homoľa (709,2 m n. m.) stojí od roku 2001 drevená rozhľadňa. Postavili ju nadšenci, dá sa povedať, že na kolene a finančne na ňu prispeli mestá Pezinok a Modra. A ako sa tam dostanete? Môžete si vybrať, či vyrazíte z Pezinka (červená, príp. neskôr zelená značka), z Modry (modrá značka – Chodník Ľudovíta Štúra), alebo sa autobusom odveziete na Zochovu chatu a vyrazíte po červenej turistickej značke. Nie je to nijaká vysokohorská túra, párkilometrovú prechádzku zvládnu aj vaše ratolesti, prinajhoršom ich na poslednom úseku ponesiete na „koni“.

1289342:fullwidth:true:true:true

Pri vstupe na rozhľadňu treba dodržiavať bezpečnostné predpisy, na ktoré vás hneď dolu upozorňuje jednak informačná tabuľa, ako aj leták s veľkými červenými písmenami prilepený na drevenej konštrukcii stavby. Hovorí o tom, že tam vstupujete na vlastné nebezpečenstvo a naraz môže na rozhľadňu vyjsť maximálne desať ľudí. Neberte to na ľahkú váhu, už na treťom-štvrtom poschodí pochopíte, že upozornenie tam nie je vyvesené len tak. Stavba je celá z dreva a pomerne vysoká, takže aj keď nefúka vietor, cítite, ako sa celá kýve. Môžete byť ale bez obáv, istí ju niekoľko oceľových lán, ktoré sú na zemi ukotvené do betónových blokov. Na kývanie veže si rýchlo zvyknete a možno už keď vyjdete na najvyššie poschodie, nebudete ho ani vnímať.

1289347:fullwidth:true:true:true

Keď sa konečne po drevenom schodišti dostanete na hornú plošinu a budete mať šťastie na počasie, čaká vás odmena v podobe pekného výhľadu nielen na kopce a lesy Malých Karpát, ale do celého širokého okolia. Aby ste sa lepšie zorientovali, sú na zábradlí vyznačené smery a vzdialenosti na dôležité orientačné body, prísodné zaujímavosti alebo mestá. Viaceré uvidíte ako na dlani aj keby bol práve opar, a v prípade ideálnej viditeľnosti sa môžete pokochať dokonca aj pohľadom na rakúske Alpy. Keď zídete dolu, nemusíte sa nikam ponáhľať, ste predsa na výlete. Pri rozhľadni si môžete posedieť na lavičkách, prípadne pod prístreškami, oddýchnuť si, alebo sa občerstviť, ale pozor, iba z vlastných zásob. :)

1289346:fullwidth:true:true:true

1289344:fullwidth:true:true:true

Pri ceste späť sa môžete takisto rozhodnúť, ktorou trasou pôjdete, či rovnakou, ako ste prišli, alebo budete pokračovať ďalej. Ak je vám výlet na rozhľadňu málo, zájdite si po červenej značke k neďalekým skalám Traja jazdci, alebo sa pripojte na žltú značku a hurá do Perneku. Môžete ale pokračovať aj na Pezinskú Babu, či až do Bratislavy, ale to asi až inokedy, keď ratolesti necháte doma.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×