Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Rotvajler v paláci: Analytici tvrdia, že Merkozyho nahradí Merklande

10.05.2012 Už dávno neboli výsledky francúzskych prezidentských volieb také tesné. Po 17 rokoch sa do Elyzejského paláca vracia socialista François Hollande (57).
Rotvajler v paláci: Analytici tvrdia, že Merkozyho nahradí Merklande
5 fotografií v galérii
Valeria Trieweilerová, ktorá je síce pekná, ale pôvabom a šarmom sa určite nevyrovná...
Autor fotografie: Profimedia.sk

To, samozrejme, vyvolalo obrovskú vlnu nadšenia priaznivcov socialistov, najmä tých, ktorí si ešte pamätajú na víťazstvo doteraz jediného socialistu na tomto poste Françoisa Mitteranda roku 1981. Ani tí mladší si však neodpustili typickú „francúzsku“ oslavu ako mávanie vlajkami, skákanie po zaparkovaných autách, trúbenie, zapaľovanie oslavných ohňov a ohňostrojov a hlasné skandovanie na Námestí Bastily, kde sa už tradične schádzajú práve prívrženci tejto politickej strany.

Sklamanie?

Napriek tomu, že volebná účasť bola mimoriadne vysoká, nedá sa povedať, že by v krajine zavládli radosť a uspokojenie. Najmä tí, ktorí voliť neboli, na sociálnych sieťach tvrdia, že „ten, kto doteraz nemal rád Sarkozyho, si ho po nástupe Hollanda k moci určite obľúbi“. Nový pán Elyzejského paláca si uvedomuje svoju zodpovednosť za ďalší vývoj v Európe a jeho prvá cesta povedie práve do Berlína. Na rozdiel od svojej nemeckej kolegyne Angely Merkelovej nemá rovnakú predstavu o riešení súčasnej eurokrízy. V tejto oblasti sa dá očakávať naozaj vyhrotenie situácie. Svetové obchodné trhy už okamžite zareagovali na novú situáciu a euro prudko kleslo.

1273018:gallery:true:true:true

Námestie Bastily v Paríži prepuklo oslavami prívržencov nového prezidenta.

Nevýrazný prezident

Podobne sa hovorilo aj o Françoisovi Mitterandovi, keď mal nastúpiť do prezidentského paláca. Zatiaľ si Hollande veľa úcty nevyslúžil. Pochádza z malého mestečka Tulle, odkiaľ viedla jeho kariéra až do najvyšších straníckych štruktúr socialistov. Dokonca podporoval svoju vtedajšiu životnú družku Ségolene Royalovú, ktorá kandidovala v minulých prezidentských voľbách práve proti Sarkozymu. Čo sa nepodarilo jej, pošťastilo sa jej životnému druhovi, s ktorým má štyri deti. Aj ich vzťahu však už odzvonilo. François Hollande totiž udržiaval milenecký pomer so známou francúzskou televíznou komentátorkou Valeriou Trieweilerovou. Po prepuknutí aféry sa Ségolene od neho odsťahovala a miesto po jeho boku prenechala Valerii. Udržujú spolu „priateľský“ vzťah, ale nestretávajú sa. Ségolene dokonca držala Françoisovi palce pri jeho boji so Sarkozym a bola prvá, ktorá mu gratulovala k víťazstvu.

1273019:fullwidth:true:true:true

Prvý bozk novému prezidentovi od družky.

Francúzska tlač si všíma budúcu prvú dámu krajiny. Hoci nie sú zosobášení, považujú ju za oveľa silnejšiu osobnosť, než bola Carla Bruniová so Sarkozym. Dokonca sa obávajú, že bude mať na nového prezidenta oveľa väčší vplyv než jej predchodkyňa. Mnohé noviny ju aj pre jej meno nazývajú rotvajler. Hollande je však skromný a ešte nevýrazný politik, skôr aparátnik, ktorý sa na post prezidenta vyšvihol iba vďaka svojmu rečníckemu daru a tomu, že najpravdepodobnejším kandidátom socialistov by sa stal bývalý šéf Medzinárodného menového fondu Dominique Strauss-Kahn. Ten sa však pre svoje sexuálne škandály musel stiahnuť z politiky a Hollande to využil.

1273020:fullwidth:true:true:true

Dvadsať minút po vyhlásení výsledkov doterajší prezident Nicolas Sarkozy uznal svoju porážku.

Chlad vanie aj z pohľadu Valerie Trieweilerovej, ktorá je síce pekná, ale pôvabom a šarmom sa určite nevyrovná Carle Bruniovej. Na jednom z Hollandových predvolebných mítingov sa pousmiala, keď Hollande hovoril, že ak získa post prezidenta, nebude bývať v Elyzejskom paláci a svoj plat zníži o 30 percent. Hollande chce byť síce nudným, ale určite nie vlažným prezidentom. Aká bude jeho sila, však ukážu ešte júnové parlamentné voľby, ktoré mu buď „dajú krídla, alebo mu ich ustrihnú“.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×