Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pesničkár Martin Geišberg: Prečo zradil svojho brata?

09.05.2012 (19/2012) Keď Martinovi Geišbergovi (34) zavolal Juraj Nvota, že nakrúca nový film, myslel si, že mu ako muzikant má vypomôcť s hudbou.
Pesničkár Martin Geišberg: Prečo zradil svojho brata?
3 fotografie v galérii
„Tréme ma odučil otec,“ hovorí Geišbergov starší syn Martin, ktorý si vyskúšal rolu herca.
Autor fotografie: Ivan Pastor

Prekvapilo ho, keď sa dozvedel, že ho do filmu chce ako herca.

Vo filme Eštebák sa nakoniec ocitol aj so svojím mladším bratom Markom a scenár ich súrodenecký vzťah zachoval. Martin hrá totiž pesničkára, ktorý zradí svojho brata kňaza. Hoci pôvodne tieto roly mali obsadiť naopak. No rozhodli Martinove dlhé vlasy, ktoré by si ako kňaz musel dať ostrihať. Takto sa nožničkám vyhol. „I keď dlhé vlasy sa v období po vpáde ruských vojsk tiež veľmi netolerovali. Ale kým režim zovrel svoje kliešte a ľudia prestali voľne dýchať, tak to nejaký čas ešte trvalo,“ vysvetľuje Martin.

Ako pionier neobstál

Na toto komplikované a rozporuplné obdobie ľudskej histórie si sám príliš nepamätá. Keď režim padol, mal 11 rokov. „Spomínam si len na to, ako na mňa divne pôsobili uniformy a pionierske rovnošaty, pozdravy a kolektivizovanie. Hoci aj ja som bol pionier, no vôbec nie aktívny. Dokonca ma vyhodili z pionierskeho tábora, na ktorý som potom viac už nemohol chodiť.“ Ako dieťa bol totiž vzdorovitý.

„Vyplývalo to z toho, v akej rodine som vyrastal. V podstate to bolo medzi samými dospelými, čo ma naučilo inému spôsobu uvažovania. A to mi na gymnáziu robilo problémy. Nerozumel som, prečo sa musím učiť niektoré veci, ktoré ma nenapĺňajú. A tak ma z jednej školy vyhodili a druhú som ledva dokončil,“ priznáva. Ako dieťa úspešného herca však nemal pri ďalšom rozhodovaní príliš na výber, kam sa jeho život bude uberať. Genetická výbava a detstvo strávené v divadle medzi kulisami ho doviedli k štúdiu dramaturgie. „Tak je to na Slovensku: volám sa Geišberg a to mi do života prinieslo kopu výhod aj nevýhod. Ale vďaka tomu som mal vždy blízko k divadlu a hudbe. Hoci na prednáškach som príliš neobsedel. Ja už som počas školy robil a lepil plagáty v Divadle a.ha, pracoval som ako kulisár, robil hudbu do predstavení,“ spomína si.

1271444:gallery:true:true:true

Martin najprv svojho otca na koncertoch len sprevádzal, dnes vystupuje aj sám.

„Praktické divadlo ma nesmierne lákalo, bolo to to, čo som vždy chcel robiť,“ hovorí ďalej Martin, ktorý niekoľko rokov spolupracoval na rôznych scénach, ako aj s banskobystrickým Bábkovým divadlom na Rázcestí. Tam napísal a zrežíroval vlastnú rozprávku O víle menšej ako makové zrnko, ktorá sa hrala aj v Ostrave. Spolu so svojou partnerkou Alžbetkou, ktorá je kostýmová výtvarníčka, sa tam v septembri chystajú ísť pracovať znova.

Na pódiu s otcom Herecké ambície Martin vraj nikdy nemal. Hoci aj on sa počas štúdia postavil zopárkrát na javisko. Tvrdí však, že túžba vystupovať pred ľuďmi sa uňho pretavila do hudby a vystupovania na koncertoch. Tie prvé absolvoval so svojím otcom. „Ocko dlho skladal básne aj piesne, doma v kuchyni som si s ním občas zahral. Keď ma začal brávať so sebou na koncerty, najprv som mu robil na gitare iba sprievod. Bolo to v období, keď som sa bál vyliezť pred ľudí. Až vďaka nemu som sa naučil zbaviť sa trémy.“

Tú nemal ani pri filmovačke, hoci to bolo prvýkrát, čo sa postavil pred kameru. „Bola tam produkcia, ktorá sa snažila všetko naháňať, ale inak malo celé nakrúcanie veľmi pokojný priebeh. Juraj Nvota s kameramanom Janom Malířom vytvorili prostredie, že sme ani nevedeli, kedy sa točí. Nemusel som sa veľmi štylizovať, naopak, mám pocit, že som tam len tak sedel, a oni hovorili, že je to výborné,“ smeje sa Martin, ktorý sa na filme podieľal aj po muzikantskej stránke.

„Myslel som si, že sa mi ozvali práve kvôli tomu, že budem do filmu robiť hudbu. Nakoniec sa však rozhodli pre Jána Zachara, ktorého pesničky patrili k tej dobe. Stačilo im len urobiť nové aranžmány. Ale objaví sa tam aj jedna pesnička môjho ocka,“ hovorí Martin, ktorého si dnes ľudia spájajú najmä s kapelou UMK. Tá vydala i audioknihu Piate ročné obdobie. Vznikol tak nový žáner, ktorý spája hudbu a hovorené slovo do nového tvaru.

„Temporytmus“ prírody

Marián Geišberg svojich synov nepriučil len umeniu, ale naučil ich vraj aj existovať dedinským spôsobom života. Po rokoch, čo s ním v závislosti od jeho profesie putovali celým Slovenskom od Prešova cez Martin až po Trnavu, sa rodina napokon usadila na vidieku vo Vlčkovciach.

1271445:gallery:true:true:true

Český film Eštebák bol jeho prvou filmovou skúsenosťou.

„Som ten človek, ktorý sa vie o seba postarať, keď treba. Naučil som sa rozumieť prírode,“ tvrdí o sebe. Trúfa si dokonca postaviť aj svoj nový dom. Mal by sa nachádzať v lone prírody, v ktorej vyrastal. Geišbergovci totiž zvykli cez letné prázdniny chodiť na svoju chalupu na kysuckých lazoch. Práve tam ešte ako dieťa spoznal svoju priateľku a dokonca tam istý čas žil aj v dospelosti.

„Bol to môj prirodzený domov, vždy som takto chcel žiť. Pre mňa má príroda svoj vlastný ,temporytmus‘, na ktorý keď som sa naladil, prišiel na mňa pocit úľavy a šťastia. Neskôr som si však uvedomil, že je dôležité nájsť si ten pokoj aj v tých bežných súvislostiach,“ vraví. Hoci jeho ďalší domov by od lesa nemal byť ďaleko. Aj zo Svätého Jura, kde teraz býva, to má doň na skok. Na stavbe nového domova sa plánuje podieľať sám, miesto, kde bude so svojou rodinou žiť, bude vraj identifikovať storočná lipa. I keď s kočovným spôsobom života zrejme ako umelec nikdy nebude môcť úplne prestať.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×