Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zadlžení, ale šťastní: Sašku zachránila operácia v USA

26.03.2012 (13/2012) Zabojovali o poslednú nádej. Dnes vidia svoju dcérku vyrastať. Rok a pol po riskantnej operácii v USA vodia rodičia Sašku Wágnerovú do škôlky a učia ju lyžovať.
Zadlžení, ale šťastní: Sašku zachránila operácia v USA
6 fotografií v galérii
Každý deň navyše s dcérkou je pre Saškiných rodičov obrovské víťazstvo.
Autor fotografie: Viktor Petráš, život

Príbeh boja o život dnes už trojročného dievčatka z Kremnice pozná takmer celé Slovensko. Keďže primárny zhubný nádor neuroblastóm označili naši, rakúski aj českí lekári za neoperovateľný, rozhodli sa jej rodičia staviť všetko na jednu kartu menom Michael P. La Quaglia. Špičkovému odborníkovi z kliniky Memorial Sloan Kettering centre v New Yorku sa v auguste 2010 podarilo nádor odstrániť, rok a pol po zákroku sa Saška teší zdraviu a zatiaľ u nej nenastali žiadne komplikácie. Hoci dlh nemocnici sa možno nikdy nepodarí splatiť, z tvárí jej najbližších vyžaruje vďaka, pokora a šťastie. Každý deň s dcérkou si užívajú naplno.

1228286:gallery:true:true:true

Najťažšie chvíle. Saške nepomohlo počas liečby na Slovensku ani dvanásť chemoterapií.

Dva domovy

Živý smejko chodí do škôlky, učí sa lyžovať. Zrejme jediné, čo dnes Sašku výrazne odlišuje od jej vrstovníkov, je počet nalietaných kilometrov. Keď každý štvrťrok nastupuje do lietadla smer New York, hovorí, že ide domov. „Snažíme sa žiť ako každá iná rodina, možno až na to cestovanie cez pol zemegule. Saška to znáša veľmi dobre, my o niečo menej,“ usmeje sa jej mama Zuzana Drexlerová.

1228287:gallery:true:true:true

Po operácii v New Yorku, kam stále cestuje na kontroly. Najbližšie tam s rodičmi poletí v máji.

Pred každou kontrolou v USA sa rodičia modlia, aby tamojší lekári v Saškinom telíčku neobjavili žiadne zmeny. Vždy si od nich dajú pre istotu niekoľkokrát zopakovať, že je všetko v poriadku. Dni potrebné na vyšetrenia trávia v hoteli Ronald McDonald House pre pacientov, potom sa sťahujú k Zuzaninej sestre a čakajú na výsledky. S manželom tam žije už dvanásť rokov a pre Sašku s rodičmi vytvára zázemie na nezaplatenie. „Nebyť jej, vôbec si to nevieme predstaviť. V našom rozhodovaní zavážil aj tento moment. Zatiaľ sme tam chodili v trojmesačných cykloch, ale teraz sa nám už termíny predlžujú. Najbližšie letíme koncom mája. V júni absolvujeme pravidelnú kontrolu a máme aj stretnutie s lekárom, ktorý sa zaoberá vedľajšími účinkami chemoterapie,“ vysvetľuje.

1228288:gallery:true:true:true

Nezabudli na nich. V Kremnici a okolí pre Sašku dodnes organizujú benefičné športové podujatia.

Pripravení na všetko

Tých podstúpila malá pacientka v banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici dvanásť. Nič viac, ako zabrániť zväčšovaniu sa nádoru, však vďaka nim nebolo možné. Rodičia pevne veria, že už sú to len spomienky na najťažšie obdobie v živote. Matka trávila celý čas pri dcérke v nemocnici, otec Róbert prerušil živnosť, aby ich mohol každý deň navštevovať. Slovenskí lekári napokon vybavili rodine možnosť absolvovať liečbu metódou MIBG v Rakúsku, kde sa používa kontrastná látka s vysokým stupňom žiarenia.

1228289:gallery:true:true:true

Prednedávnom bojovala o život, dnes sa učí lyžovať.

„Najskôr by sa však muselo potvrdiť, že je na ňu vhodná. Keďže šlo o silné žiarenie, rátalo sa aj s transplantáciou kostnej drene. Nech už by sme sa rozhodli pre čokoľvek, všetko bolo riziko,“ dodala Saškina mama, ktorá sa napokon počas dlhšieho čakania na odpoveď z rakúskej nemocnice dohodla s odborníkmi za morom. Hystéria okolo preplatenia zákroku zdravotnou poisťovňou je minulosť, ku ktorej sa už rodina odmieta vracať. „Keď bojujete o život vlastného dieťaťa, peniaze neriešite. Hoci máme už jeden úver na dom, boli sme ochotní zobrať si ďalší. Možnosť zbierky nám ani nenapadla, prišli s tým Saškini starí rodičia a naši známi. Na operáciu sa tak vďaka úžasnej podpore ľudí podarilo nájsť peniaze v rekordne krátkom čase,“ hovorí otec dievčatka Róbert Wágner. Napriek tomu má dnes dlh za liečbu astronomickú podobu a neustále sa zvyšuje.

Aj po sto dolároch

Ak zrátame samotnú operáciu a všetky náklady spojené s liečbou a kontrolami, dostaneme sa k sume 400 000 dolárov. Uhradených je 160 000, zvyšok stále svieti ako červené mínus, ktoré každou návštevou USA narastá. „Keby mal nad tým človek rozmýšľať každý deň, asi by sa zbláznil. Pokiaľ nás však nemocnica vyzve na zaplatenie splátky, vieme uhradiť časť dlhu z peňazí na Saškinom účte. Všetky tieto veci konzultujeme so zamestnancom, ktorý má na starosti fi nancie. Spočiatku sme boli veľmi vystrašení. Našťastie to však nefunguje tak, že vám hneď zaklopú na dvere alebo vás odmietnu vyšetriť,“ ďakuje za trpezlivosť Zuzana Drexlerová ochotná splácať aj po sto dolároch mesačne. Chvalabohu na to rodina neostala sama. Saškin príbeh je naďalej pod drobnohľadom priateľov nielen v blízkom okolí, ale aj v ďalších častiach Slovenska. V Žiari nad Hronom nedávno organizovali zumbathon, v máji sa v Kremnici pripravuje akcia s názvom Zabehni Saške zdravie. Výťažok putuje na konto, ktoré je stále otvorené, na Facebooku už má statočné dievčatko svoj vlastný fanklub.

1228290:gallery:true:true:true

Zo Saška je dnes vysmiate živé striebro, ktoré sa teší zo života.

Strach a nádej

Od operácie v New Yorku už uplynul dostatočne dlhý čas na to, aby mohli Saškini rodičia poďakovať tamojším lekárom za záchranu jej života. Pýtať sa na ako dlho, vyznieva neskutočne kruto. Napriek tomu sa dotýkame aj tejto témy. „Riziko recidívy, samozrejme, nemôžeme vylúčiť. Súčasťou Saškiných vyšetrení je magnetická rezonancia brucha, očí a hlavy, tretí deň potom liečba MIBG v nižších dávkach. Porovnávajú sa pritom pooperačné snímky so súčasnými. Zatiaľ našťastie neprišlo k žiadnym zmenám, hoci úplne pokojní už zrejme nikdy nebudeme. Stačí, keď má dcérka soplíky alebo zvýšenú teplotu, a v podvedomí už myslíte na najhoršie. Napriek tomu sa snažíme žiť naplno a nezaťažovať sa otázkami budúcnosti,“ hovorí pani Zuzana vďačná za každý deň navyše so svojím dieťaťom. Jasná logika každého milujúceho rodiča, pri ktorej idú bokom všetky peniaze na svete. Takúto dilemu dnes, bohužiaľ, riešia viacerí. „Pre Saškinu chorobu sme dnes v kontakte s viacerými ľuďmi, čo majú deti s podobnou diagnózou. Ak nás o to požiadajú, poradíme alebo nosíme z Ameriky podporné prípravky na alternatívnu liečbu. Všetko, čo pre nás robia druhí, sa snažíme splácať aspoň takto. Ľudia by si mali pomáhať,“ prehovorí Róbert Wágner z vlastnej skúsenosti.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×