Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Drsniak Putin: Prečo skrýva manželku a dcéry?

08.03.2012 (11/2012) Prezidentské voľby v Rusku nepriniesli prekvapenie. Medvedeva vystriedal na poste najmocnejšieho muža Vladimir Putin s obrovským náskokom pred rivalmi.
Drsniak Putin: Prečo skrýva manželku a dcéry?
5 fotografií v galérii
S manželkou Ľudnilou sa na verejnosti neobjavuje často. Spolu prišli odvoliť.
Autor fotografie: Profimedia.sk

A jeho priaznivci to oslávili rovno pred Kremľom uprostred Moskvy koncertom a žúrom, na ktorý prišlo podľa zahraničných agentúr do 100-tisíc ľudí. Na námestie ich prišli pozdraviť súčasný i budúci prezident, ktorý nastúpi do úradu v máji, v dokonalej zhode. Medvedev totiž pred šiestimi rokmi Putina na jeho poste „vystriedal“, keďže podľa ruskej ústavy môže byť prezident v úrade bez prestávky maximálne dve volebné obdobia. Od roku 2008 až doteraz tak bol Putin „iba“ premiérom.

„Vyhrali sme v otvorenom a čestnom súboji,“ obrátil sa na dav svojich priaznivcov Putin, ktorý dostal takmer 64 percent hlasov, a preto je rozhodnuté už po prvom kole. „Sľúbil som vám, že vyhráme, a vyhrali sme.“ Jeho víťazný prejav na námestí bol plný povzbudzovania a vlasteneckých rečí o tom, ako to ukázali tým, ktorí chcú zničiť veľké Rusko. Vo svojom predvolebnom manifeste sľúbil Rusom, že zmodernizuje krajinu a v najbližších dvadsiatich rokoch tam vznikne 25 miliónov pracovných miest.

1209638:fullwidth:true:true:true

Na námestie prišiel Putin osláviť volebný výsledok spolu s Medvedevom.

Kritici vraj budú pokračovať

Hoci vo všetkých volebných miestnostiach, ktorých bolo dokopy 95-tisíc, nainštalovali web kamery, ktoré prenášali dianie v nich na internet, a na voľbách sa zúčastnilo 3-tisíc dobrovoľných pozorovateľov z Ligy voličov, údajne neboli také transparentné, ako to tvrdí ich víťaz. Hlasy kritikov volieb, ktorých najvýraznejším predstaviteľom je opozičný bloger Alexej Navalny, hovoria o tzv. karuseli, pri ktorom ľudí, ktorí volili mimo svojho domova, vozili autobusmi po viacerých od seba vzdialených miestnostiach, ozval sa aj známy šachový šampión Garry Kasparov, ktorý bol jedným z volebných pozorovateľov, že bol svedkom podobných praktík. Mnohí spochybňujú aj samotné rátanie hlasov a poukazujú na to, že pred voľbami Putin dostal v médiách 75 percent priestoru, jeho protikandidáti iba 25 percent.

1209636:gallery:true:true:true

Protestujúce hore bez sa stávajú súčasťou ruských politických protestov.

K ruskému politickému koloritu zrejme začínajú patriť aj polonahé aktivistky, ktoré i tentoraz odhodili podprsenky a protestujúc vtrhli do miestnosti, v ktorej pár minút predtým odvolili Putin aj s manželkou Ľudmilou.

Neúspešní rivali

Prezidentských protikandidátov mal štyroch. Prvým je Gennadij Zjuganov (67), ktorý sa o prezidentské kreslo pokúšal už trikrát a podľa prieskumov verejnej mienky bol Putinovým najsilnejším protivníkom. Zjuganov je lídrom Komunistickej strany Ruskej federácie a podporujú ho prevažne starší občania, ktorým sa cnie po bývalom Sovietskom zväze. O Putinovi povedal: „Ľudia môžu voliť Putina, ale to povedie ku kolapsu krajiny.“

Najmladším protikandidátom bol 46-ročný biznismen Michail Prochorov, ktorý je podľa časopisu Forbes tretím najbohatším mužom Ruska a bol tiež jediným nezávislým kandidátom, ktorému sa do volieb podarilo registrovať. Ani podpora celebrít či vzdelanejších ľudí mu nepomohla, pretože obyčajní Rusi boháčov, ako je on, jednoducho nemajú radi. Prochorov majetok sa vyčísľuje na 13,7 miliardy eur a je najžiadanejším starým mládencom v Rusku, ktorý sľúbil, že ak vyhrá prezidentské voľby, ožení sa. Tento sľub však nebude musieť plniť.

1209637:gallery:true:true:true

Členky súboru Sudaruška šli v dedinke pri Smolensku voliť tesne po vystúpení v plnej paráde.

Vladimir Žirinovskij (65), líder Liberálno-demokratickej strany Ruska, je známy pre svoje kontroverzné vystúpenia a na prezidenta už v minulosti kandidoval štyrikrát. V týchto voľbách mal zaujímavý slogan – Voľte Žirinovského alebo sa všetko ešte zhorší. Vo svojom programe okrem iného sľúbil, že korupciu a obchod s drogami vyrieši do dvoch rokov, a ak ho zvolia, postará sa o to, že v Rusku už nebude žiadna nezamestnanosť.

Sergej Mironov (58) bol až doteraz Putinovým spojencom, pamätný bol jeho výrok v prezidentských voľbách v roku 2004, kde sám kandidoval, ale vyjadril sa, že voliť bude Putina. Jeho vzťahy k nemu sa zmenili až v máji 2011. V súčasnom volebnom programe Mironov sľuboval sociálne záruky dôchodcom a štátnym zamestnancom a progresívnu daň.

1209639:gallery:true:true:true

Otužilci z Novosibirska si dali najprv ľadový kúpeľ a potom zašli k urnám.

Imidž drsniaka

Pripomeňme si, že politická hviezda Vladimira Putina vystúpila v roku 1999, keď sa stal Jeľcinovým ministrom vnútra a nakoniec ho nahradil v prezidentskom úrade. Prezidentom bol od roku 2000 do roku 2008, potom bol premiérom, ale väčšina analýz predpokladala, že v podstate z pozadia riadi Medvedevove rozhodnutia.

Mediálny imidž Vladimira Putina netvorí prezentovanie jeho rodiny, manželka sa po jeho boku objavuje v nevyhnutných prípadoch a jeho dve dospelé dcéry vôbec. Namiesto toho si mohli Rusi svojho súčasného premiéra vychutnať ako akčného potápača, poľovníka na tigre, motorkára na úžasnom Harleyi-Davidsone či pilota vojenského lietadla. Nesmieme zabudnúť ani na to, že bývalý spravodajský dôstojník, ktorý pôsobil vo východnom Nemecku, hovorí po anglicky a po nemecky a je držiteľom čierneho opasku v džude. Jeho mladé fanúšičky dokonca na jeho podporu vydali kalendár, v ktorom odložili šaty. Päťdesiatdeväťročný Putin je jednoducho stále v kurze, aj keď posledné mesiace ukazujú, že sa bude musieť pripraviť na oveľa otvorenejšiu a silnejšiu opozíciu či výraznejšie protesty. Putin ostane v úrade až do roku 2018 a potom sa môže uchádzať o ďalšie šesťročné volebné obdobie.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×