Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Cesta do pekla: Samospráva v Žehre funguje hore nohami

05.03.2012 (10/2012) Spišská obec Žehra nemá v posledných rokoch šťastie na starostov. Predposledný šesťkrát súdne trestaný za medzinárodné kupliarstvo sedí za mrežami.
Cesta do pekla: Samospráva v Žehre funguje hore nohami
6 fotografií v galérii
Rómovia zo Žehry majú na nájomnom sekeru 142-tisíc eur!
Autor fotografie: Peter Ličák

Súčasný vedie dedinu od desiatich k piatim.

Ktožehovie, či Ivan Mižigár nebol na skusoch v Grécku, pretože ich model hospodárenia má zrejme v krvi. A možno ešte aj rozšafní grécki ekonómovia by sa mali od neho čomu priučiť. Minoritné, čiže nie rómske obyvateľstvo má už nezodpovedného hospodárenia s obecnými financiami dosť.

Rómovia z nájomných bytov na sídlisku Dreveník dlhujú obci už viac ako 142-tisíc eur, ale obecný úrad nikomu z dlžníkov neposlal písomnú výzvu na zaplatenie dlhu, nikomu nedal výpoveď z nájmu. V roku 2009 zašlo obecné zastupiteľstvo vo svojej trúfalosti a v nezákonnom konaní až tak ďaleko, že rómskym rodinám odpustilo dlh vo výške 134-tisíc eur. Išlo o odpustenie dlhu za nájomné, vodné a poplatky za odvoz komunálneho odpadu. Keď okresný prokurátor proti tomuto rozhodnutiu protestoval, zastupiteľstvo bez hlasovania rozhodlo, že 134-tisíc eur môže 108 dlžníkov splácať v mesačných splátkach 5 až 10 eur. Dlh by tak bol splatený za štvrť storočia! Lenže dlžníkom sa aj to zdalo veľa a dohodu o splácaní nedoplatku podpísalo iba 19 rodín zo sto ôsmich!

1206618:fullwidth:true:true:true

Starosta Ivan Mižigár má šesť tried základnej školy a plat vyše tritisíc eur plus odmeny.

Dlžníci z Dreveníka nám argumentovali, že dlh nemôžu splácať, lebo nemajú z čoho. Na rómskom sídlisku je takmer stopercentná nezamestnanosť. „Môžeš si nohy zodrať po kolená, keď si Cigán, tak ti robotu nikto nedá,“ posťažoval sa starý Róm, ktorý kedysi miešal maltu na väčších stavbách od Košíc po Poprad. Poslankyne Anny Kočišovej, ktorá spolu s manželom prevádzkuje v Žehre drevovýrobu, sme sa opýtali, koľkých Rómov zamestnáva. „Máme drahé nemecké a švajčiarske počítačmi riadené stroje, pri ktorých už netreba chlapskú silu, ale rozum. Na rómskom sídlisku maturanta nenájdete a postaviť k stroju za niekoľko stotisíc eur chlapa, ktorý ma ukončených päť tried, je samovražda. To by sme raz-dva vyšli na psí tridsiatok a tridsať ľudí by ostalo bez roboty a výplaty.“

1206620:gallery:true:true:true

Výška dlhu na sídlisku Dreveník už prevýšila sumu 142-tisíc eur.

Samospráva v Žehre funguje hore nohami. Namiesto toho, aby dedinu zveľaďovala tak, ako jej káže zákon i dobré mravy, tuneluje svojským spôsobom obecnú pokladnicu jedna radosť. V dedine prevláda názor, že keby takým spôsobom riadil obec „biely“ starosta, už dávno by bol za mrežami. Za zneužívanie právomoci verejného činiteľa či za nehospodárne nakladanie so zvereným majetkom. „Na bieleho by sa paragrafy našli, nad rómskym starostom orgány v trestnom konaní blahosklonne privierajú oči,“ tvrdia v Hodkovciach. A Miloš Pacovský dodáva: „Orgány obce sú absolútne nefunkčné, ich predstavitelia s ohľadom na dosiahnutý stupeň vzdelania, pracovné skúsenosti, životné návyky, právne a ekonomické vedomie jednoducho nedokážu úlohy kladené na samosprávu zvládnuť. A my na to doplácame.“

Falošné sľuby

Nečudo, že nie rómski obyvatelia žijúci v centrálnej časti Žehry a pričlenených Hodkovciach sa chcú oddeliť od obce spravovanej rómskym starostom a zastupiteľstvom, v ktorom dominujú poslanci z rómskeho sídliska Dreveník.

Vlajkonosičom v tomto zápase o osamostatnenie sa je Občianske združenie Nová Žehra. Jeho predseda Miloš Pacovský (40) je z márneho boja už unavený, ale nerezignuje, lebo ak sa im to nepodarí, život v centrálnej časti Žehry a Hodkovciach bude pomaly neznesiteľný.

1206621:gallery:true:true:true

Anna Kočišová vo svojej drevovýrobe Rómov nezamestnáva, pretože na obsluhovanie špičkovej techniky nemajú vzdelanie.

„To, čo vravíme už dávno, potvrdila aj pred troma mesiacmi ukončená kontrola hospodárenia s fi nanciami a majetkom obce, ktorú vykonal Najvyšší kontrolný úrad. Našu obec tvoria tri lokality – rómske sídlisko Dreveník s takmer 1 600 obyvateľmi, gadžovia, ako nás volajú Rómovia, bývajú v centrálnej Žehre a v susedných Hodkovciach. Odkedy obecnému úradu šéfujú rómski starostovia, takmer všetky obecné peniaze smerujú do Dreveníka. Keď proti tomu protestujeme, rómski poslanci sa nám smejú do tvárí. Vraj vždy to tak bolo a bude, že väčšia berie, ich je v zastupiteľstve viac a my máme držať ústa.“

Koncom minulého roka sa Žehrania a Hodkovčania vybrali do parlamentu, aby presvedčili poslancov o potrebe novelizovať zákon o obecnom zriadení. Ten totiž umožňuje rozdeliť iba veľké obce tak, aby v novej dedine žilo aspoň tritisíc občanov. Žehrania majú smolu, ich počet totiž neprevyšuje dvetisícdvesto ľudí. „Väčšina poslancov sú v našich očiach farizeji, potľapkávali nás po pleciach, samozrejme, že vás podporíme, schválime novelu zákona o obecnom zriadení, aby ste sa vymanili z područia dobrodruhov na obecnom úrade. Poslanec Braňo Ondruš pritakával hej, hej, urobíme to, Slota nám povedal, že za ten zákon bude hlasovať oboma rukami! A výsledok? Keď poslanci odmietli o novele rokovať, ani Ondruš, ani Slota sa podľa našich informácií neozvali. Fuj, sme zhnusení z celej politiky,“ lomcuje hnev Milošom Pacovským.

Sklamaný je aj robotník z krompašskej zinkovne Jozef Lesný (52). „Nie je predsa normálne, že človek, ktorého najvyšším vzdelaním je šiesta trieda základnej školy a roky bol dokonca bezdomovcom, má na starosti rozpočet a financie vo výške 470-tisíc eur ročne. Nikto sa nechce vážne zaoberať tým, aby za starostu či primátora mohol kandidovať iba človek aspoň s maturitou. Lebo vraj by to bol zásah do ústavných práv občana. A keď pologramotní šafária s peniazmi obce, to nie je zásah do našich práv?!“

„Za posledných 20 rokov bolo do rómskej časti Žehry investovaných sto miliónov korún. Rómovia tu bývajú v 113 nájomných bytoch, vlani dostali ďalších 24 podkrovných. Nebývajú v chatrčiach ako iní Rómovia z Dreveníka, ale ako sa to odzrkadlilo na ich postoji k životu a šanci, ktorú za ťažké peniaze dostali? Nijako. Všetci sú nezamestnaní, v celom Dreveníku sa ani jediný Róm nevyučil za murára ani za stolára, o vysokoškolskom vzdelaní ani nehovorím,“ tvrdí Beáta Salanciová, robotníčka v miestnej drevovýrobe.

„Sme diskriminovaní?“

Žehrania svojim susedom z Dreveníka nezávidia, iba chcú, aby sa aj na ostatné časti Žehry a Hodkoviec venovali peniaze. Jednoducho povedané, cítia sa diskriminovaní. Je evidentné, že rómska väčšina žije v dedine pod južnými svahmi Spišského hradu vyslovene na úkor ostatných päťsto obyvateľov. Samozrejme, že s požehnaním a pričinením rómskeho starostu a obecného zastupiteľstva, v ktorom Rómovia z Dreveníka hrajú presilovku. Rómska časť Žehry má vodovod, kanalizáciu, čističku odpadových vôd. V centrálnej časti Žehry i v Hodkovciach kanál ani ČOV nemajú, hoci by v treťom tisícročí mali byť úplnou samozrejmosťou.

1206619:fullwidth:true:true:true

Predsedom Občianskeho združenia Nová Žehra je Miloš Pacovský.

Miloš Pacovský poukazuje aj na to, že v obci sa porušuje i Európska charta miestnej samosprávy prijatá v roku 2000. Stojí v nej čierne na bielom, že ten, kto chce viesť samosprávu, musí mať spôsobilosť v medziach zákona spravovať a riadiť verejné záležitosti. Podľa členov OZ Nová Žehra starosta Ivan Mižigár túto spôsobilosť nemá. Ten reči o delení Žehry nemá rád. Keby k tomu došlo, jeho vyše tritisíceurový plat by sa asi znížil a do rómskej časti by mohol nasmerovať podstatne chudobnejší tok peňazí. „Netreba sa nám deliť, doba je ťažká, všade sama kríza, mali by sme byť jednotní. Všetci budeme spokojní, keď sa nerozdelíme, ale dáme hlavy dokopy,“ prezentuje každému novinárovi aj občanom svoju víziu Ivan Mižigár.

Luxusné náhrobky

V Žehre sa oplatí zastaviť nielen pri Kostole Ducha Svätého, ktorý je zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, ale aj na cintoríne v jeho susedstve. Na vŕšku odpočívajú ľudia spod kopca s Rómami z Dreveníka. Toľko drahého čierneho mramoru, ako sa tu leskne, by sme asi na žiadnom inom dedinskom cintoríne nenašli. O Rómoch je známe, že nešetria peniazmi na honosné svadby ani pohreby, a tí z Dreveníka neľutujú dať tisíce eur ani na hroby svojich príbuzných. Človek ma nevdojak dojem, ako keby súťažili v tom, kto svojmu nebožtíkovi zabezpečí honosnejšie a luxusnejšie miesto posledného odpočinku. Čo hrob, to mramorový náhrobok s portrétom otca, matky, dieťaťa, manželských párov. Nad hrobom Viktora Dunku sa dokonca týči k nebu mramorová doska s postavou v nadživotnej veľkosti.

1206622:fullwidth:true:true:true

Rómovia na náhrobkoch rozhodne nešetria.

V rodine Pokutovcov mali minulý týždeň smútok, zomrel im šesťmesačný syn. V dvadsaťstupňovom mraze mu otec a strýkovia zo desať hodín kopali hrob v susedstve starých rodičov. Ich hrob tiež zdobí čierny mramorový náhrobok. „Aj keby sme pol roka nemali dať čo do úst, svojmu synčekovi takisto zaplatíme krásny mramorový hrob,“ zmierňoval si bolesť nešťastný otec. Ako idú dohromady niekoľkotisícové nedoplatky na nájomnom s najdrahšími náhrobkami? Nijako. Nanajvýš to súdny človek môže považovať za paradox.

Ak sa v blízkej budúcnosti nepodarí rozdeliť Žehru, obyvatelia centrálnej časti obce a Hodkoviec by sa uspokojili aj s tým, keby každá časť – Dreveník, centrálna Žehra a Hodkovce - mala svoj vlastný účet a hospodárila si s adekvátnou časťou obecného rozpočtu. Provizórne riešenie, ale umožní Žehre a Hodkovciam zísť z cesty, ktorá pod vedením obecného úradu vedie akurát tak do pekla...

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×