Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ladislav Kuna († 64): Odišiel legendárny a poctivý futbalista

02.02.2012 Futbalový elegán, ktorý hral vždy slušne a poctivo. Tak si budú fanúšikovia pamätať Ladislava Kunu. Včera po dlhej chorobe zomrel vo veku 64 rokov.

„Lacka považujem za najelegantnejšieho a zároveň jedného z najinteligentnejších hráčov, akí behajú po našich ligových trávnikoch,“ povedal o Ladislavovi Kunovi v roku 1979 člen činohry SND Martin Gregor. Legenda sa klaňala legende. Herecká futbalovej. Dlhoročný reprezentant a kapitán Spartaka Trnava nastupoval vtedy na svoj jubilejný, štyristý ligový zápas. Ako prvý československý futbalista a dodnes jediný slovenský prekonal túto métu.

Ten zápas, Trnava vtedy hrala so Slaviou Praha a vyhrala 1:0, mi utkvel v pamäti, možno práve pre to jubileum. Tridsaťdvaročný Ladislav Kuna, kapitán mužstva, obliekal v tom čase červeno-čierny dres ako jeden z posledných mohykánov zlatej trnavskej éry. Spartak už niekoľko rokov nebol postrachom súperov, motal sa v strede a dolnej polovici ligovej tabuľky, a aj on sám mal tie najväčšie úspechy za sebou. Stále bol ale veľkou oporou tímu, v ktorom hral už šestnásť rokov.

1173065:fullwidth:true:true:true

V roku 1964 si ho ako 17-ročného dorastenca vyhliadol tréner Anton Malatinský. V Trnave práve tvoril nové mužstvo a mladík z Hlohovca do jeho koncepcie skvele zapadal. Ako futbalista bol nielen technicky dobre vybavený, ale aj všestranný, dokázal hrať dobre v obrannej, tvorivej i útočnej fáze. Nasledujúce roky ukázali, že Malatinský sa nemýlil, keď sa preňho rozhodol. Ladislav Kuna, ktorý sa napokon najlepšie uplatnil na poste záložníka, sa stal ozajstným špílmachrom a oporou mužstva a aj jeho zásluhou získala Trnava v rokoch 1968 – 1973 päť majstrovských titulov. No nielen to. Spartak v roku 1967 zvíťazil v Stredoeurópskom pohári a čoraz viac sa presadzoval aj na európskej scéne. Vrcholným momentom bolo semifinále kontinentálnej klubovej pohárovej súťaže číslo jeden v roku 1969. Trnava sa ocitla medzi štyrmi najlepšími mužstvami Európy a veľa jej nechýbalo, aby sa cez hviezdami nabitý Ajax Amsterdam na čele s Johannom Cruyffom dostala ďalej. V prvom zápase síce bílí andeli prehrali 0:3, v domácej odvete však mali práve po dvoch Kunových góloch na dosah postup do finále Pohára európskych majstrov. Bolo ale treba dať ešte minimálne jeden a to sa už Trnavčanom nepodarilo. Vďaka skvelým výkonom zvíťazil v tom istom roku Ladislav Kuna v ankete o najlepšieho futbalistu Československa. Bol stabilným členom reprezentačného výberu, ktorý sa pripravoval na majstrovstvá sveta v Mexiku.

1173064:fullwidth:true:true:true

Československý tím tam síce nakoniec pohorel, keď zo silnej skupiny, v ktorej mal za súperov Brazíliu, Anglicko a Rumunsko nepostúpil, Ladislav Kuna ale na šampionát rád spomínal. „Bola to pre mňa nezabudnuteľná skúsenosť. Na majstrovstvách sveta máte možnosť hrať proti najlepším mužstvám a najlepším hráčom sveta a je tam fantastická atmosféra. Tento šampionát sa navyše hral v Mexiku, kde ľudia futbal milujú, takže tie zápasy boli vypredané. Taký zápas sa nedá porovnať so žiadnym iným, je to je úplne iná atmosféra, úplne iná motivácia a navyše to sledujú  milióny ľudí,“ spomínal pred dvoma rokmi.

Ako futbalista mal naozaj skvelé renomé. Dôkazom môže byť aj pozvánka na rozlúčkový zápas legendárneho brankára Leva Jašina, ktorú v máji 1971. Ladislav Kuna nastúpil za výber sveta po boku takých hviezd ako Franz Beckenbauer, Bobby Charlton, Eusébio, Gerd Müller, Giacinto Facchetti, Dragan Džajič a ďalší.

1173068:fullwidth:true:true:true

Reprezentačný dres napokon Ladislav Kuna počas kariéry obliekol v 47 zápasoch, v ktorých vsietil 9 gólov. V lige bola samozrejme jeho bilancia oveľa bohatšia. Po spomínanom jubilejnom zápase obliekal dres Spartaka ešte do konca sezóny, takže „počítadlo“ jeho ligových štartov sa zastavilo na čísle 424! No a veľa nechýbalo aby sa zaradil aj do elitného klubu ligových kanonierov – stovkárov. V najvyššej súťaži totiž skóroval 86-krát.

1173067:fullwidth:true:true:true

Z trnavského Spartaka zamieril Ladislav Kuna do Rakúska. Tri sezóny tam obliekal dres Admiry Viedeň (odohral 90 zápasov a dal 6 gólov), dva roky potom ešte pôsobil v St. Pöltene, z toho poslednú sezónu aj ako hrajúci asistent hlavného kormidelníka. Plynulo teda prešiel na trénerskú dráhu. Z Rakúska zamieril späť do Trnavy, kde bol tri roky asistentom trénera Stanislava Jarábka. Dvaja bývalí spoluhráči, teraz ako kormidelníci, vrátili Spartak aspoň na chvíľu a čiastočne na výslnie. Bílí andeli pod ich vedením získali v roku 1986 Československý pohár a po dlhých rokoch si znovu zahrali európsku súťaž. Ako tréner neskôr Ladislav Kuna pôsobil opäť v Rakúsku (VfB Mödling a Wiener Neustadt) a po návrate na Slovensko na lavičkách Piešťan, Dunajskej Stredy, Podbrezovej a Martina. Slávny futbalový elegán sa ale napokon vrátil tam, kde ako hráč dosiahol najväčšie úspechy. Prijal ponuku majiteľov Spartaka Trnava a zasadol v klube na prezidentskú stoličku.  „Neprišiel som, aby som sedel v prvom rade vo VIP-ke, prišiel som pracovať,“ zdôraznil vtedy.

Pred viac ako rokom mu lekári diagnostikovali nádorové ochorenie. Podstúpil náročnú operáciu, absolvoval liečbu a bojoval. Hneď ako to bolo možné, sa ale vrátil na štadión. Včera však futbalovú verejnosť šokovala správa, že Ladislav Kuna, jeden z najlepších futbalistov našej histórie, vo veku 64 rokov zomrel.

1022958:fullwidth:true:true:true

Dovolím si ešte jednu osobnú spomienku. Bolo to asi pred pätnástimi rokmi, hrali sme vtedy v jednej západoslovenskej obci exhibičný zápas a do nášho novinárskeho tímu sme si pozvali niektoré slávne futbalové osobnosti. Jednou z nich bol aj Ladislav Kuna. Keď sa pred zápasom v šatni dozvedel, že nemáme trénera, ani žiadnu predstavu o hernej taktike (načo aj, brali sme to naozaj ako srandu), zobral veci do vlastných rúk a určil každému post aj úlohy. V tej chvíli sme trochu nechápavo krútili hlavami. Načo to všetko, veď o nič nejde. Došlo mi to o čosi neskôr. Nebolo to preto, že by nemal zmysel pre zábavu. Ladislav Kuna skrátka bral futbal vážne a na trávniku, hoci v tom zápase o nič nešlo, chcel hrať vždy poctivú hru.

Česť vašej pamiatke, pán Kuna!

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×