Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Psoriáza sa netýka iba kože, môže vám zničiť celý život

26.10.2011 (28/2011) Hoci nejde o infekčné ochorenie, ľudí s jeho prejavmi zvyknú ostatní obchádzať. MUDr. Tomáš Kampe ale zdôrazňuje, že psoriatici pre okolie nie sú nebezpeční.
Psoriáza sa netýka iba kože, môže vám zničiť celý život
V zásade sa takmer každý psoriatik ošetruje krémami, ktoré odlučujú šupiny a potláčajú...
Autor fotografie: Shutterstock

Ako sa choroba vyvíja?

Rozlišujeme tri vývojové stupne. Latentná – bezpríznaková – sa ešte nedá diagnostikovať. Človek je nositeľom dedičnej vlohy na psoriázu, ale zatiaľ nemá klinické prejavy ochorenia. Druhým stupňom je subklinická psoriáza. Upozorňujú na ňu zmeny zloženia tukov na kožnom povrchu, zvýšený metabolizmus cukrov v pokožke, dlhodobé hojenie po poranení či zmnožené bunky imunitného systému, čo sa dá odhaliť špeciálnymi vyšetreniami. Poslednou fázou je manifestná psoriáza s viditeľným postihnutím kože.

Aké sú prejavy ochorenia?

Typickým prejavom je ostro ohraničené zapálené červené ložisko vo veľkosti kvapky, mince, ale môžu to byť aj mapovité rozsiahle plochy pokryté suchými striebristými šupinami. Postihnuté sú hlavne oblasti lakťov, kolien, krížová oblasť, bedrá, vlasatá časť hlavy.

Čo sa deje s kožou psoriatika?

Základnou poruchou pri psoriáze je nekontrolované delenie buniek v základnej vrstve pokožky. Kožné bunky sa počas ochorenia delia asi 8-krát rýchlejšie, sú podstatne väčšie a metabolicky aktívnejšie. Dôsledkom toho je zhrubnutie psoriatického ložiska a tvorba striebrolesklých šupín. Pokožka v psoriatickom ložisku je v porovnaní s normálnou pokožkou 4- až 6-krát hrubšia.

Čo je príčinou ochorenia?

Príčina vzniku psoriázy nie je doteraz presne známa. Okrem genetických faktorov, ktoré sú prvotné, musia na jej vznik pôsobiť aj environmentálne faktory (vplyv životného prostredia alebo životného štýlu).

Vplýva na vznik choroby aj genetika?

Psoriáza nie je vrodené ochorenie, vzniká však počas života aj na základe dedičnej predispozície. Celková pravdepodobnosť vzniku u detí rodičov bez psoriázy je 10 – 12 percent, ak má jeden z rodičov psoriázu, zvyšuje sa na 10 – 30 percent, a ak sú postihnutí obaja rodičia, dosahuje až 50 percent. Je však známe, že sa nevyvinie u všetkých geneticky predisponovaných jedincov.

Čo môže byť spúšťačom psoriázy?

Trenie, škriabanie, injekčný vpich, chirurgický rez, akupunktúra, plošný tlak, popálenie, poleptanie, poštípanie hmyzom či tetovanie môžu vyprovokovať jav, ktorý voláme Kőbnerov izomorfný fenomén. U psoriatika vyvolá ohraničené poranenie kože, vytvorenie psoriatických prejavov. Dráždenie kože v zmysle tohto fenoménu môžu vyvolávať aj niektoré iné kožné ochorenia – zápalové, vírusové, plesňové, kontaktná alergia. U niektorých pacientov ju vyprovokuje alebo zhorší aj pôsobenie ultrafialového žiarenia.

1033309:gallery:true:true:true

MUDr. Tomáš Kampe, dermatovenerológ

 

Čo sa považuje za vnútorný spúšťač ochorenia?

Prejavy psoriázy často vznikajú po akútnych vírusových alebo bakteriálnych infekčných ochoreniach. Často sú to infekcie spôsobené streptokokmi, ako sú hnisavá angína, zápal stredného ucha a podobne. Iné, hlavne vírusové ochorenia horných dýchacích ciest, hrajú úlohu skôr pri opakovaní výsevov a u dospelých ľudí často na jar a na jeseň.

Dá sa v takom prípade znížiť počet opakovaní psoriázy odstránením mandlí?

Pozitívny vplyv odstránenia krčných mandlí na priebeh psoriázy možno očakávať hlavne vtedy, ak je zákrok vykonaný v čo najkratšom čase v priebehu prvého výsevu, ktorý nasledoval po akútnom zápale mandlí.

Patria medzi provokačné faktory aj lieky?

Čoraz častejšie. Niekedy je ťažké určiť, či vyvolávajúcim momentom je liek, alebo ochorenie, na ktoré bol liek predpísaný. Dnes poznáme vyše 200 liekov, ktoré zhoršujú priebeh psoriázy.

Nakoľko ovplyvňuje psoriázu stres?

Známymi faktormi vyvolávajúcimi ataky psoriázy sú práve stresové situácie a emocio nálna záťaž. Priebeh psoriázy ovplyvňujú aj niektoré faktory životného štýlu. V porovnaní s nefajčiarmi sa zistilo len mierne zvýšené riziko psoriázy u fajčiarov. Otázka diéty pri psoriáze, nutričné faktory a telesná hmotnosť zostávajú stále nedoriešené. Konzumácia veľkého množstva zeleniny a ovocia sa však spája s nižším rizikom, zatiaľ čo obezita, najmä u žien, s vyšším rizikom ochorenia.

1033311:fullwidth:true:true:true

Zapálenými ložiskami môže byť postihnuté celé telo.

 

Čo, naopak, vedie k zlepšeniu stavu psoriatika?

Priebeh psoriázy je miernejší v tehotenstve, v lete a hlavne počas dovolenky, pri zmene klímy.

Je to celoživotné ochorenie?

Ide o ochorenie s dlhotrvajúcim priebehom, zväčša celoživotné, i keď je možný aj spontánny ústup. Psoriázu stále považujeme len za ochorenie liečiteľné, nie definitívne vyliečiteľné.

Aké sú možnosti liečby?

V zásade sa takmer každý psoriatik ošetruje krémami, ktoré odlučujú šupiny a potláčajú zápal. V rámci rôznych liečebných režimov ich potom kombinujeme s fotoliečbou alebo liekmi užívanými celkove.

Kedy sa pristupuje k celkovej liečbe?

Celkovú liečbu vyžadujú pacienti so stredne ťažkou a s ťažkou formou psoriázy alebo pacienti nereagujúci na lokálnu liečbu a fotoliečbu. Uprednostňuje sa aj v prípadoch, keď treba dosiahnuť rýchly nástup účinku, alebo pri lokálnej liečbe, alebo pri osobitných formách psoriázy.

Novinkou je biologická liečba.

Pomocou liekov rôzneho zloženia dokáže cielene zasiahnuť a prerušiť zápalový reťazec bez ovplyvnenia zdravých procesov v organizme. To sa doteraz pomocou iných liekov nedarilo. Liečba biologikami sa znáša lepšie, čo umožňuje ich dlhodobé podávanie. V súčasnosti máme k dispozícii 4 druhy biologík. Niektoré sa podávajú formou podkožnej injekcie, iné v infúziách. Užívajú sa týždenne, iné dokonca len raz za tri mesiace, čo je pre pacientov určite výhodné. Biologická liečba však nie je určená každému psoriatikovi. Kandidátmi sú pacienti so stredne ťažkou a s ťažkou ložiskovou psoriázou, u ktorých zlyhala predchádzajúca systémová liečba alebo fotoliečba pre nedostatočnú účinnosť, nežiaduce účinky alebo ju nebolo možné z iných zdravotných dôvodov podávať.

1033308:fullwidth:true:true:true

Základom liečby je premastenie chorej kože.

 

Aký je váš názor na liečbu rybkami Garra Rufa?

Ak sa dostatočne preukáže a v štúdiách overí jej účinnosť, budem ju svojim pacientom vrelo odporúčať. Zatiaľ som však dosť skeptický a považujem ju len za jednu z možností, ako sa zbaviť šupín, no nie samotnej psoriázy.

Čo by v rámci liečby nemal psoriatik podceňovať?

Žiadny liek, ani ten najúčinnejší, nedokáže kompenzovať negatívny vplyv takých faktorov, ako sú fajčenie, nadváha, nesprávna životospráva. Dnes psoriázu nepovažujeme len za ochorenie kože, ale celého organizmu. Štúdie dokazujú zvýšené riziko vzniku civilizačných ochorení u psoriatikov, a preto je nutné venovať dodržiavaniu zásad správnej životosprávy náležitú pozornosť. Je známy pozitívny vplyv omega-3 mastných kyselín z rýb či rastlinných olejov, antioxidantov, probiotík a mnohých ďalších látok, ktoré by mal psoriatik prijímať vo zvýšenom množstve. Kontrola hmotnosti je tiež dôležitá. Psoriatik sa však musí vyhýbať takým športovým aktivitám, pri ktorých môže dôjsť k poraneniu kože a k následnej provokácii výsevu.

Je ochorenie nákazlivé?

Nie je. Žiaľ, ak máte rozsiahlu psoriázu, ľahko sa môže stať, že vás vykážu z verejného kúpaliska. Dúfam, že rôzne informačné kampane, ktoré organizujeme, zabezpečia v budúcnosti lepšiu informovanosť verejnosti a vytvoria reálny a správny obraz o tomto ochorení.

Aký vplyv má na vývoj ochorenia slnko či pobyt pri mori?

Reakcia na slnko môže byť individuálna, ale stav väčšiny psoriatikov sa v letnom období zlepšuje. Pozitívny účinok slnečného žiarenia na niektoré kožné ochorenia je známy už od staroveku. Od toho sa odvíja aj súčasná thalassoterapia – prímorská liečba.

Kde na Slovensku sa lieči psoriáza?

Najvýraznejšie výsledky dosahuje kúpeľná liečba v známych „kožiarskych“ kúpeľoch Smrdákoch na západe Slovenska, kde sa využíva úžasná liečivá sila sírovodíka. Tradičnými miestami liečebných pobytov sú aj pobrežie Mŕtveho mora a ďalšie blízke či vzdialenejšie prímorské centrá s vysokou koncentráciou morskej soli.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×